Çin: ABD sıfır toplamlı oyundan vazgeçmeli

2017-12-19 20:10:32

Çin: ABD sıfır toplamlı oyundan vazgeçmeli

Çin, ABD'ye Çin'in stratejik hedefini saptırmaya son vererek ikili ilişkilere tarafsız ve rasyonel bir bakış açısıyla yaklaşması çağrısında bulundu.


ABD hükümeti tarafından dün yayımlanan Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde Çin'in iç ve dış politikaları eleştirildi; Çin, ABD'nin “rakibi” olarak nitelendirildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak, ABD'nin de dünyanın en büyük gelişmiş ülkesi olarak dünya barışını koruma ve küresel kalkınmayı ilerletme sorumluluklarını ortaklaşa üstlendiğine dikkat çekti.


Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD'nin geniş alanlarda ortak çıkarlara sahip olduğuna işaret eden Hua, işbirliğinin Çin ve ABD için tek doğru seçenek olduğunu ve ortak kazancın daha iyi bir geleceğe yol yapacağını savundu. Hua Chunying, iki büyük ülke arasında fikir ayrılıklarının ortaya çıkmasının son derece normal olduğunu ve tarafların birbirinin temel çıkarlarına saygı göstererek sorunlara yapıcı çözüm bulması gerektiğini ifade etti. Hua Chunying bu konuda şunları söyledi:


“ABD'yi Çin'in stratejik hedefini saptırmaya son vermeye ve Soğuk Savaş düşüncesi ile 'sıfır toplamlı oyun'dan vazgeçmeye çağırıyoruz. Aksi takdirde hem başkasına zarar veriyor, hem de kendisi zarar görüyor. Öte yandan, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi, iki ülkenin ve dünya halklarının çıkarlarına uygundur.”  


Çin'e özgü sosyalizm yolunun Çin'in koşullarına uyan, kalkınmasını sağlayan ve halklara mutluluk getiren başarılı bir yol olduğunun tarih ve gerçeklerle kanıtlandığını vurgulayan Hua Chunying, kimsenin Çin halkının bu yolda yürümesine ve daha büyük başarılar kazanmasına engel olamayacağını söyledi.


Çin'in dünya barışının koruyucusu, küresel gelişmeye katkı sağlayıcısı ve uluslararası düzenin kararlı savunucusu olduğuna dikkat çeken Hua, ülkesinin ekonomik ve diplomatik girişimlerinin uluslararası toplum tarafından olumlu karşılandığını ve saptırma teşebbüslerinin işe yaramayacağının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor