Ayakkabıyı tuvale dönüştüren firmanın ihracat başarısı

2017-12-17 19:43:51 CRI

Ayakkabı ve çantalara dijital baskıyla renkli tasarımları basan İzmirli firma, dünya genelinde açtığı mağazalar ve kısa sürede elde ettiği ihracat başarısıyla dikkat çekiyor.


Dogo Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Peksarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 yıl önce İzmir'de bir tasarım firması olarak kurulduklarını, farklı ürünler üzerinde tasarımlar yaparken dijital baskıların ayakkabı ve çantalarda kullanılan malzemelere baskılama yöntemini geliştirdiklerini söyledi.


Dijital tasarımları ayakkabı ve çantaya uygulayarak kısa sürede büyük bir müşteri kitlesine hitap etmeyi başardıklarını anlatan Peksarı, özellikle internet üzerinden satışlarla Avrupa'dan Ortadoğu'ya uzanan coğrafyada markalaşmaya başladıklarına işaret etti.


Ürünlerinin internet dışında da satışı için Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere mağazalaşmaya başladıklarına işaret eden Peksarı, şöyle konuştu:

"Geldiğimiz noktada bu seneyi 11 ülkede 20 mağazayla kapatacağız. Üretiminin yüzde 80'ini ihraç eden ama en önemlisi kendi markasıyla ihracat yapan bir firmayız. Hollanda, İspanya, Almanya, Fransa, ABD, Makedonya, İtalya, İsrail, İran, BAE ve KKTC'de mağazalarımız var. Son olarak Tahran mağazasını açtık, bugünlerde Tebriz'de de açacağız. Avrupa'da ilerleyip bir noktaya gelince ABD pazarına yöneldik. Şu anda New Jersey'de bir mağazamız var, ay sonunda da Miami'de açılacak. Sokak mağazalarıyla büyüyoruz. 5 yıllık projeksiyonda yurt dışında 100 mağazaya çıkıp gerçek güçlü bir dünya markası olma yolunda adım atmayı planlıyoruz."


Peksarı, ayakkabıda yıllık 200 bin, çantada ise 70 bin adetlik ihracat yaptıklarını, bunun kısa vadede hızla artmasını beklediklerini dile getirerek, ayakkabı sektöründen gelmediklerini, üretimlerinin önemli bölümünü sektör firmalarına ürettirdiklerini dile getirdi.


Peksarı, Türkiye'de yıllardır konuşulan üretimde inovasyon temasını yakaladıklarına inandıklarını belirterek, "TOBB tarafından belirlenen en hızlı büyüyen 100 firma arasındayız. TİM'den e-ihracat ödülünü, geçen ay da Sürdürülebilirlik Akademisi'nden Sürdürülebilirlik Ödülü'nü aldık. Bu sene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bizi Türkiye'nin 75'inci, İzmir'in 3'üncü Tasarım Merkezi olarak seçti. Bu ödüller doğru yolda olduğumuzu bize gösterdi." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor