Türkiye'de işsizlik oranı 16 ayın en düşük seviyesinde

2017-12-15 19:22:00 CRI

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Eylül'de yüzde 10,7 ile geçen yılın Mayıs ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşirken, istihdama en büyük katkıyı hizmetler sektörü verdi.


AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Eylül'de geçen yılın aynı ayına kıyasla 104 bin kişi azalarak, 3 milyon 419 bin kişi olurken, işsizlik oranı yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti.


Bu dönemde, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam ise, 137 bin kişi artarak, 28 milyon 488 bin kişi olarak tahmin edilirken, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı 0,1 puanlık azalışla yüzde 10,7'ye geriledi. Böylece mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranında Mayıs 2016'dan bu yana en düşük seviye görüldü.


Öte yandan, mevsim etkilerinden arındırılmamış istihdam edilenlerin sayısına bakıldığında, Eylül'de bir önceki aya kıyasla tarımda 99 binlik, sanayide 16 binlik ve inşaatta 51 binlik azalış görüldü, hizmetlerde ise 134 bin artış gözlendi.


Mevsimsellikten arındırılmış rakamlara bakıldığında, istihdam edilenlerin sayısı tarımda 68 bin ve hizmetlerde 107 bin artarken, sanayi ve inşaatta sırasıyla 16 bin ve 22 bin azaldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor