Çin'de insan hakları konulu beyaz kitap yayımlandı

2017-12-15 16:11:26

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi bugün “Çin'de İnsan Haklarının Yasalarla Korunması Çalışmalarında Yeni İlerleme” başlıklı beyaz kitabı yayımladı.


17 bin sözcükten oluşan beyaz kitapta, Çin'de son beş yılda insan haklarının yasalarla korunması çalışmalarında dikkate değer ilerleme kaydedildiği belirtildi.


Beyaz kitapta, insan haklarının korunmasında kaydedilen ilerleme altı bölümde detaylandırıldı. Bu bölümlerin başlıkları: insan haklarının korunması için yasal mekanizmanın daha sağlıklı hale getirilmesi; vatandaşların yasal haklarının korunmasına yönelik hukuk temelinde idari uygulamalar; insan haklarını hukuk ışığında koruma çalışmalarının genişletilmesi, sosyal mekanizmaların birleştirilmesi, insan haklarının yasal olarak korunmasında ve küresel insan haklarının geliştirilmesinde Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliğinin güçlendirilmesi.


Çin'in vatandaşlarının sivil ve yasal haklarını daha iyi korumak için yasama çalışmalarını geliştirdiği ifade edilen beyaz kitapta, bu doğrultuda Ceza Kanunu'nun revize edildiği, Anayasa'da öngörülen af sistemi çerçevesinde dört tip suça af getirildiği bildirildi.


Aile İçi Şiddet Yasası'nın yürürlüğe girdiği vurgulanan kitapta, Çin'in sosyalist hukuk devleti olma yolunda çabalarını sürdürdüğü ve insan haklarının yasalarla korunmasında büyük ilerleme kaydettiği belirtildi.


ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde, devletin hukukun üstünlüğüne dayalı yönetimi için stratejik planın hazırlandığına dikkat çekilen beyaz kitapta, Çin halkının “çifte yüz yıl hedefi” ve Çin'in yeniden kalkınışı için çaba göstermekte olduğu hatırlatıldı. Bu büyük hedefe ilerleme yolculuğunda ve sosyalist hukuk devleti çalışmalarında daha büyük başarılar kazanılacağına işaret edilen kitapta, insan haklarının yasalarla korunma seviyesinin yükseltileceği ve Çin'in dünyaya daha büyük katkılarda bulunacağı vurgulandı.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor