Erdoğan-Çipras görüşmesi sonrası açıklama

2017-12-08 10:37:54 CRI

Erdoğan ile Çipras'ın dünkü görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında gündem yine Kıbrıs ve Lozan'dı. Çipras, Lozan'ın yeniden yapılanmasının söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan ise "Kıbrıs'ta minderden kaçanın kim olduğunu biliyorum" dedi ve darbeci askerler için Yunan yargısına çağrı yaptı.


Resmi ziyaret için Yunanistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.


Erdoğan'ın Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile yaptığı görüşmede olduğu gibi bu görüşmenin de gündeminde Lozan ve Kıbrıs konusu vardı.


İlk olarak sözü alan Çipras, "Karşılıklı olarak saygı çerçevesinde kışkırtmalarda bulunmadan konuşabiliriz" dedi ve Lozan anlaşmasının güncellenmeden devamından yana olduklarını söyledi.


Çipras şunları kaydetti:

"Bizim ilişkilerimiz tabii ki modernleşecek. Bu ilişkiler halklarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak düzeye çıkacaklar mı? Bu modernleştirme sadece Lozan anlaşmasına kati saygı çerçevesinde gerçekleştirilebilir. Bu anlaşmanın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz.”


Çipras daha sonra Ege Denizi ve Kırbrıs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan ile birlikte Kıbrıs sorununa adil bir çözüm bulunmasının önemini görüştüklerini ifade eden Çipras, darbeci askerlerle ilgili olarak ise şöyle konuştu:


“Bizim ülkemizin darbecileri desteklemeyeceğini söyledim. Yunanistan yargısının kararları bağımsız bir şekilde alınır ve hepimiz tarafından saygıyla karşılanır. 2018 yılında Türk-Yunan ilişkileri arasında yeni bir dönem açılması için çağrı yapıyorum. Sizi yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum. Bu yeni sayfa kışkırtmalara dayanmayacak, dostluk köprülerine dayanacak. Bunu başarabileceğimize inanıyoruz." 


Ardından söz alan Erdoğan ise şunları söyledi:

"Atmamız gereken önemli adımlar var. İkili ticaret hacmimiz 2.6 milyar dolar. Hedefimiz 10 milyar dolardı. 2014'ten sonra bir geri gidiş oldu. Temennim odur ki bunu yeniden tamamlarız. Ulaştırma projelerine önem vermeyi hedefliyoruz. İstanbul-Selanik feribot hattı gibi ulaşım projelerine hız vermeyi planlıyoruz. Türkiye uzun yıllardır PKK, DEAŞ, FETÖ gibi eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bizimle en rahat empati kurabilecek ülkelerin başında Yunanistan geliyor. Yunan güvenlik ekiplerinin attığı adımları takdir ediyoruz. FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. Sayın Çipras ile olaydan sonra başlattığım görüşmede ve bugünkü görüşmede Yunanistan yargısına çağrım var, gecikmiş adalet adalet değildir. Bunların Türkiye'ye iadesi mümkündür.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor