Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı

2017-12-02 16:16:07 CRI

Azerbaycan'da düzenlenen "Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı" katılımcıları, Afganistan'ın barış ve istikrara kavuşması ve ekonomik olarak gelişmesine destek olacaklarını söyledi.

Afganistan'a ilişkin Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı dün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlendi. Konferansın ikinci oturumuna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Saluhiddin Rabbani, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Hindistan Dışişleri Bakanı Mobaşar Caved Akbar katıldı.

Konferansın başkanlığını yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, yaptığı açıklamada, "Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci" eşbaşkanlığının Türkiye'ye geçtiğini bildirerek başarılar diledi.

Güvenli, bağımsız ve refah içindeki bir Afganistan'ın bölgenin gelişmesine de büyük katkı yapacağını vurgulayan Memmedyarov, bir bölgedeki ülkeler arasında güvenlik ve ekonomi alanlarında derinlemesine kaynaşma sağladığında ancak ileride ortaya çıkabilecek sınamalar ve tehlikelerle mücadele edilebileceğini dile getirdi.

Konferansın ardından yayımlanan “Bakü Bildirisi”nde uluslararası işbirliğinin sıkılaştırılmasının Afganistan'da ve bölgede kalıcı güvenlik ve refahın sağlanmasını hızlandıracağı belirtildi.

Uluslararası toplumun Afganistan'ın barışa kavuşturulmasında oynadığı yapıcı rolün takdirle değerlendirildiği bildiride, terör, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlarla mücadele konularında işbirliğinin kuvvetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Katılımcılar, ayrıca Bakü Bildirisi ve Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü'nün amaçları temelinde ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı ile birbirinin içişlerine karışmama ilkelerinin önemine işaret ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor