Çin'in AIDS'le mücadelesinde sorunlar ve ilerleme bir arada

2017-11-30 20:43:29

Çin'in AIDS'le mücadelesinde sorunlar ve ilerleme bir arada

Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden Başuzman Wu Zunyou, Çin'de AIDS ile mücadele çalışmalarında büyük ilerleme kaydedilmesine rağmen HIV virüsü tespit edilen kişi sayısının artmaya devam ettiğini belirtti.


Bill & Melinda Gates Vakfı'nın Beijing'deki temsilciliği, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla bugün 11. Küresel Sağlık ve Kalkınma Semineri'ni düzenledi. Seminer çerçevesinde yapılan “HIV virüsünün tespitinde karşılaşılan sorunlar ve kaydedilen gelişmeler” konulu panel büyük ilgi gördü.


Wu Zunyou, panelde yaptığı konuşmada, Çin'deki AIDS ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi. Wu, AIDS ile mücadelede alınacak neticenin riskli kitlelere yönelik tedbirlere bağlı olarak değişeceğine dikkat çekerek, doğru bilgilendirme, tanıtma, eğitim, kontrol ve tedavi gibi unsurların alınan önlemlere dâhil edildiğini söyledi.


Son yıllarda, HIV virüsünün tespit edilmesi alanında çok sayıda keşifler ortaya çıktı, ancak hizmet ve denetleme açılarından halen eksiklikler bulunuyor. Hastaların gizlilik kaygısı, sosyal medyanın yaygınlaşması ve nüfusun göç hareketleri gibi faktörler, riskli kitlelerde kontrol çalışmalarına engeller oluşturuyor. Kontrol çalışmalarında ilerleme kaydedildiği gibi yeni sorunlarla da karşılaşılıyor.


Bill & Melinda Gates Vakfı'nın Beijing'deki temsilciliği, kurulduğu tarihten beri hükümet, sağlık kurumları ve sivil toplum örgütleri arasında AIDS'le mücadele hususunda eşgüdüm sağlamayı amaçlıyor. Vakıf, virüs kontrolünde yeni teknolojilerin daha geniş kitlelere hizmet etmesini destekleyerek AIDS ile mücadelede alınan olumlu sonuçları artırmaya çalışıyor.

 

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang da 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Li, yaptığı açıklamada, AIDS hastalığını önleme ve tedavi sisteminin iyileştirilerek hastalara isabetli hizmetler sağlanıp yardımların arttırılması gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor