Başbakan Yıldırım'ın büyüme tahmini

2017-11-27 19:26:03 CRI

Başbakan Yıldırım, felaket senaryolarına rağmen Türk ekonomisinin yılın ilk yarısında yüzde 5'in üzerinde büyüdüğünü belirterek, "Bu sene sonunda büyüme oranımız yüzde 6-7 arasında gerçekleşecek" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere temasları kapsamında Intercontinental Park Lane Otel'de İngiliz yatırımcılarla bir araya geldi.

Yatırımcılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son iki yıl içerisinde gözle görülür bir şekilde olumlu yönde geliştiğini söyledi.

Birleşik Krallık'ın, Türkiye'nin ikinci en büyük ihracat gerçekleştirdiği ülke olduğunu ifade eden Yıldırım, ikili ticaret hacminin 17 milyar doların üzerine çıktığını hatırlattı.

Birleşik Krallık menşeili firmaların Türkiye'de bugüne kadar 10 milyar dolarlık yatırım yaptığı bilgisini veren Başbakan Yıldırım, bunun, Türkiye ekonomisi açısından önemli bir seviye olmakla beraber, Birleşik Krallık şirketlerinin hem Türkiye pazarında hem de Türkiye'nin etrafındaki pazarlarda daha etkin bir şekilde yer almalarına da fırsat sağladığını vurguladı.

Türkiye'nin ekonomisinin dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten Yıldırım, 2016'daki hain darbe girişimine rağmen, ekonominin yılın sonunda toplamda yüzde 3,2 büyüme sağladığını anlattı.

Yıldırım, 2017 için felaket senaryoları üretilmesine rağmen Türk ekonomisinin yılın ilk yarısında yüzde 5'in üzerinde büyümeyle Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü sırada yer aldığını ifade ederek, "Bu sene sonunda öyle ümit ediyorum ki büyüme oranımız yüzde 6-7 arasında bir yerde gerçekleşecektir." dedi.

"10 mega projeden 6'sını yapan ülke"

Türkiye'nin OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Türkiye, küresel krizin başladığı 2008'den bu tarafa dünyada gerçekleştirilen 10 mega projeden 6'sını yapan bir ülke olmuştur. Bu, Türkiye'nin güven ve istikrarda ne kadar önemli bir mesafe katettiğini gösteren en büyük sonuçtur." diye konuştu.

Yıldırım, toplantının basına kapalı bölümünde yatırımcıların sorularını yanıtladı.

Toplantıya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ve Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor