“Rusya, bizim için NATO'nun ya da Avrupa'nın alternatifi değil”

2017-11-24 11:12:05 CRI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'dan uzaklaşıp, Rusya'ya yakınlaştığı yorumlarına karşı çıkarak, "Rusya, bizim için NATO'nun ya da Avrupa'nın alternatifi değil." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Soçi kentinde dün yapılan Suriye zirvesine ilişkin, "Astana'yı Cenevre'ye nasıl entegre ederiz, şimdi buna bakıyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Roma'daki temaslarının son bölümünde Yabancı Basın Birliğinde "MED Forum" kapsamında düzenlenen "Akdeniz'deki güvenlik zorlukları ve Türkiye'den görünüm" başlıklı seminere katıldı.

Suriye krizine değinen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'de siyasi çözümü hep desteklediğini belirtti.

Suriye'de sahadaki durumun son 1 yılda çok ilerleme kaydettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Müzakereler rejim ve muhalefet arasında olmalı. Biz buna karşı çıkmadık hiçbir zaman. Muhalefetle rejimi bir araya getirecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni destekliyoruz. Astana'yı Cenevre'ye nasıl entegre ederiz şimdi buna bakıyoruz. Erdoğan, dün çok açık şekilde, 'Esed ülkenin birliğini garanti edemeyeceğini' söyledi. Suriye halkı kendi geleceklerine kendileri karar vermeliler. Bu bizim amacımız." diye konuştu.

Türkiye'nin 3 milyonu aşkın göçmene ev sahipliği yaptığı anımsatılan Çavuşoğlu, Suriye'de özellikle insanların geri dönebileceği altyapıyı hazırlamaları gerektiğini, Türkiye'nin IŞİD'ten temizlediği Cerablus ve El Bab gibi yerlerde geri dönüşlerin de başladığını dile getirdi.

"Türkiye'nin çok yönlü dış politikası var"

Türkiye'nin NATO'dan uzaklaşıp, Rusya'ya yakınlaştığı yorumlarının anımsatılmasına karşı çıkan Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin çok yönlü dış politikası var. Uçak hadisesinden sonra 8 ayda düzelttik ilişkileri. Şimdi yeniden Türk vatandaşlarının vizesiz gitmesi için çalışıyoruz. Rusya, bizim için NATO'nun ya da Avrupa'nın alternatifi değil." dedi.

Ukrayna'nın, Rusya ile Avrupa arasında birini seçmek zorunda kaldığını ve bununla pek çok bedel ödediğini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin birinden birini seçmek zorunda olmadığını yineledi ve hem doğuyla hem batıyla ilişkilerini iyi idare ettiğini dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor