Suriyeli 83 bin çocuk eğitime kazandırıldı

2017-11-20 18:28:14 CRI

Dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'de, barınma merkezlerindeki 83 bin Suriyeli çocuk eğitime kazandırıldı.


AA muhabirinin, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Suriye'de 2011'de başlayan iç karışıklıklarda, aralarında sivillerin de bulunduğu en az 500 bin insan hayatını kaybetti.


Dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, savaştan kaçan Suriyeli sığınmacılara AFAD koordinasyonunda yeni bir hayat sundu.


Bu kapsamda AFAD'ın 10 ilde kurduğu 21 Geçici Barınma Merkezi'nde bugüne kadar, 548 bin kişi ağırlanırken bugün itibarıyla bu merkezlerde 228 bin 478 Suriyeli misafir ediliyor. Barınma merkezleri dışında da 3 milyon 320 bin 814 Suriyeli bulunuyor.


Merkezlerde yiyecek, güvenlik, eğitim, sağlık, ibadet ve haberleşme gibi temel ihtiyaçların da ötesinde kamp içinde meslek kursları veriliyor ve erken yaşta evlilikle ilgili farkındalık kampanyaları yürütülüyor.


AFAD, kayıp bir neslin oluşmaması için barınma merkezlerinde 83 bin 246 Suriyeli çocuğu da eğitime kazandırdı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle atılan adımlar neticesinde, anaokulundan lise son sınıfa kadar sokaklardan alınarak okula devam etmeleri sağlanan öğrenciler de eklendiğinde, Türkiye'nin eğitim hizmeti verdiği Suriyeli çocuk sayısı 612 bin 603'e ulaşıyor.


Öte yandan, barınma merkezlerinde düzenlenen yabancı dil, bilgisayar okuryazarlığı, halı dokuma gibi sertifika programlarında 225 bin Suriyeli yetişkin meslek sahibi oldu. Bu kişilerin, Suriye'nin yeniden inşasında önemli bir rol oynayacağı öngörülüyor. Yine barınma merkezlerinde, kadın komiteleri aracılığıyla genç kızlara, erken yaşta evlilik ve çok eşlilikle ilgili farkındalık eğitimleri veriliyor.


Türkiye'de kayıtlı tüm Suriyelilere sağlık hizmetleri ve ilaçlar Sağlık Bakanlığı işbirliği ile ücretsiz sunuluyor. Suriye ve Iraklı sığınmacıların tedavileri kapsamında, 1 milyon 112 bin 58 ameliyat gerçekleştirildi, 1 milyon 326 bin 849 yatan hasta ve 31 milyon 449 bin 800 poliklinik hizmeti verildi.


276 bin 158 Suriyeli bebek de gözlerini Türkiye topraklarında açtı. Barınma merkezlerinde anne çocuk sağlığı alanında hamile ve emziren kadınlar için özel yemek seçenekleri de bulunuyor.


Sıfır noktası insani yardımlar kapsamında gıda, gıda harici malzeme, barınma, hijyen, ilaç ve tıbbi malzemeleri kapsayan 2,2 milyar lira değerinde insani yardım, 38 bin araçla Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor