APEC'ten Çin ekonomisine olumlu bakış

2017-11-12 16:46:19

APEC'ten Çin ekonomisine olumlu bakış

APEC üye ülkeleri, Çin'in geleceğinden umutlu olduklarını ifade ettiler.

APEC 25. Gayri Resmi Liderler Toplantısı'nda, Çin ekonomisinin geleceğine dair olumlu görüş bildirildi, örgüte üye ülkelerin, “Kuşak ve Yol” inisiyatifi çerçevesinde uluslararası işbirliğinin güçlendirilerek Asya-Pasifik'in ortak refahı ve kalkınması için birlikte çaba gösterilmesine dair arzusu dile getirildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomi Dairesi Başkanı Zhang Jun, dün düzenlenen basın toplantısında, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (APEC) son toplantısına Çin'in yaptığı katkıyı değerlendirdi.


Zhang Jun, APEC toplantısının başarıyla düzenlendiğini kaydederek, toplantıda Asya-Pasifik ekonomisi için dışa açık kalkınma yolunun savunulduğunu ve APEC çerçevesinde somut işbirliğinin pekiştirildiğini belirtti.


Zhang, Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nin ardından Çin'in Asya-Pasifik bölgesine neler getireceğine ilişkin sorulara da cevap verdi.

“Çin'in dışa açılması, Asya-Pasifik için yeni bir pazar demek”

Bakan Zhang, Çin'in inovasyona dayalı gelişmesinin, Asya-Pasifik bölgesine yeni güç katacağına ve Çin piyasalarının dışa daha fazla açılmasının, bölge ülkeleri için daha büyük bir pazar anlamına geldiğine işaret etti. Zhang Jun, Çin piyasalarına erişim eşiğinin büyük ölçüde alçaltılması, yatırım ortamının düzeltilmesi ve Asya-Pasifik bölgesindeki yatırımcılara Çin pazarında fırsatlar yaratılmasında büyük ilerleme kaydedileceğine dikkat çekti.


Önümüzdeki 15 yılda Çin'in 2 trilyon 400 milyar ABD Doları değerinde mal ithal etmesini, 2 trilyon dolarlık yabancı yatırım çekmesini ve yurtdışına 2 trilyon ABD Doları sermaye aktarmasını öngördüklerine işaret eden Zhang, Çin'in, yer aldığı bölgenin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmasına yeni fırsat ve katkılar sağlayacağının altını çizdi.


Zhang Jun, ayrıca insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşası ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Asya-Pasifik bölgesinde etkisi hakkında değerlendirmede bulundu.


İnsanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasını hızlandırmanın Çin'in dış politikasının genel hedefi olduğunu vurgulayan Zhang Jun, dünyanın kalıcı barışı, güvenliği, kalkınması, küreselleşmesi, kapsayıcı büyümesi ve temiz bir çevre için daha büyük katkılarda bulunacaklarını söyledi.


Zhang Jun “Kuşak ve Yol” inisiyatifini, Çin'in insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşası için teorik ve pratikte yaptığı bir inovasyon ve Çin'in dünyaya sunduğu önemli bir kamusal ürün olarak tanımladı. Bakan Zhang, “Kuşak ve Yol” girişiminin Asya-Pasifik'teki ülkelere, bağlanırlık, yeni büyüme dinamiklerinin yaratılması, ekonomilerin dışa açılması ve ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesi bağlamlarında daha önce görülmemiş işbirliği fırsatları sağlayacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor