Xi Jinping, Vietnam Başbakanı'yla görüştü

2017-11-11 21:38:35

Xi Jinping, Vietnam Başbakanı'yla görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün APEC 25. Gayri Resmi Liderler Toplantısı'na ev sahipliği yapan Da Nang şehrinde Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile bir araya geldi.


Xi Jinping, görüşmede, Vietnam'ın orta ve güney kesimlerinde can ve mal kaybına yol açan tayfun felaketinden dolayı üzgün olduğunu ifade ederek, ülkenin afetle mücadelesine destek vereceklerini söyledi.


Çin-Vietnam ilişkilerinin gidişatını olumlu değerlendiren Xi, ülke ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ve bu ziyaret vesilesiyle ikili stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir gelişme dönemine doğru ilerletmeyi arzuladığını belirtti.


Xi, iki sosyalist ülke olarak Çin ve Vietnam'da kalıcı düzen ve huzur için karşılıklı üst düzey ziyaretleri artırmaları, stratejik iletişimi ve parti yönetimine ilişkin tecrübe değişimini güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Xi, Vietnam ile birlikte ekonomi, ticaret, finans, imalat ve altyapı tesisleri inşası alanlarında ortak kazanca dayalı işbirliğini sağlamlaştırmaya hazır olduklarını söyledi.


Nguyen Xuan Phuc, Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nde Partinin genel sekreterliğine tekrar seçilmesinden dolayı Xi Jinping'i tebrik etti. Vietnam Başbakanı, 19. Ulusal Kongre'nin ardından ilk ziyaret durağı olarak Vietnam'ı seçtiği için de Xi Jinping'e teşekkürlerini ifade etti.


Çin'in ekonomik ve toplumsal alanlarda büyük başarı kaydetmesinden mutluluk duyduklarını belirten Nguyen Xuan Phuc, bu başarıların temelinde sosyalizmin yattığına dikkat çekerek, Çin ile ilişkileri daha yüksek düzeye taşımanın Vietnam'ın dış politikasının önceliği olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Xi, Vietnam'a resmi ziyareti kapsamında yarın başkent Ha Noi'ye gidecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor