Xi Jinping'den APEC-ASEAN'a işbirliği çağrısı

2017-11-11 17:16:04

Xi Jinping'den APEC-ASEAN'a işbirliği çağrısı

 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Vietnam'ın Da Nang şehrinin ev sahipliği yaptığı APEC-ASEAN Liderler Diyalogu'na katıldı.


Ana teması “Yeni gücün işbirliği halinde aranması, kapsamlı bağlantı ve Asya-Pasifik'in entegrasyonu” olan toplantı, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki işbirliğine odaklandı.


APEC'in bölgenin en etkili ekonomik işbirliği platformu ve ASEAN'ın da Asya'nın en büyük canlılığa ve gelişme potansiyeline sahip örgütü olduğuna dikkat çekti. Xi Jinping, istişare, ortak fayda ve karşılıklı saygı gibi benzer ilkeleri izledikleri için iki örgütün işbirliği ufkunun çok geniş olduğunu belirtti.


Xi Jinping konuşmasında APEC-ASEAN işbirliğinin ilerletilmesine yönelik birkaç öneri sundu.


Birincisi, bölgedeki ekonomik bütünleşmenin hızlandırılması. Xi Jinping, Asya-Pasifik'te dışa açık bir ekonominin oluşturulması için birlikte çaba gösterilmesi; bölgede eşitlik odaklı istişare, ortak katılım ve ortak faydaya dayalı işbirliği çerçevesinin kurulması ve Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'nin inşası için el ele verilmesi gerektiğini söyledi. Xi Jinping, “Çin, ASEAN'ın Asya-Pasifik'te kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkilerine ilişkin müzakeresinde anahtar rolü oynamasına destek vermekte ve bu müzakerenin bir an önce tamamlanması için ASEAN ile birlikte çaba göstermeye hazırdır” diye konuştu.


İkincisi, örgüte üye ülkelerin temasları ve ulaşım bağlantısının güçlendirilmesi. Xi Jinping, APEC ve ASEAN'ın çift motor rolü oynayarak; altyapı tesisleri inşası, politika yapılması ve personel değişimi gibi alanlarda etkili önlemler alıp daha geniş bir alana yayılan bir kapsamlı işbirliği ağı oluşturması gerektiğini söyledi.


Üçüncüsü, kapsayıcı ve sürdürebilir kalkınmanın ilerletilmesi. Her ülkenin kendi kalkınma stratejisini Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürebilir Kalkınma Gündemi'ne bağlaması gerektiğini dile getiren Xi Jinping, ekonomi, toplum ve çevrenin uyumlu olduğu gelişme yolunu aramasının önemine işaret etti. APEC ve ASEAN'a üye gelişmekte olan ülkelerin, yoksullukla mücadele ve iklim değişikliği gibi alanlarda işbirliğini güçlendirerek, kapasitelerini yükseltip gelişmiş ülkelerle aralarındaki mesafeyi kapatmaları gerektiğini söyledi.  


Xi Jinping, Çin ve ASEAN ülkelerinin iyi komşular olduklarını ve karşılıklı güven, anlayış, yarar ve desteğe dayalı stratejik ortaklık ilişkileri kurduklarını söyledi. Xi, dostluk, samimiyet, ortak menfaat ve hoşgörü ilkelerini izleyen Çin'in, ASEAN'ın bölgesel işbirliğinde çekirdek rolü oynamasına destek verdiğini vurguladı.


Xi Jinping, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin ASEAN'ın kalkınma stratejisine bağlanması için çaba göstererek, Çin-ASEAN stratejik ortaklık ilişkilerini daha yüksek düzeye taşımaya ve Asya-Pasifik bölgesinin ortak kalkınması ve refahına güç katmaya hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor