Çavuşoğlu: Çin, ÇKP liderliğinde daha iyi bir geleceğe ilerliyor

2017-11-09 20:54:23

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) yeni liderliğinin “daha iyi ve üretici bir geleceğe” giden yolda ilerlemeyi sürdüreceğine ve uluslararası işbirliği için yeni fikirler öne süreceğine inandıklarını ifade etti.

Hafta başında ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kongre'de sunduğu raporla ilgili Xinhua haber ajansına yazılı açıklamada bulunan Çavuşoğlu, açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Xi tarafından Kongre'de ortaya koyulan stratejik vizyon, bu yolculuğun gelecek aşamalarının göstergesi.” dedi.

Kongre'nin, yeni sınamalara yeni bakış açılarıyla yaklaşılması gerektiğini teyit ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 19. Kongre'deki açılış konuşmasında ‘yeni dönem' vurgusu, bu yaklaşımın öneminin altını çiziyor” ifadesini kullandı.

Bir tarafta disiplin, otorite ve planlama sentezinin; diğer tarafta yaratıcılık, inovasyon ve dışa açıklığın Çin'in kalkınma modelini oluşturduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, ÇKP'ye ve merkezi hükümete zengin bir gelecek inşa etme çabalarının başarıya ulaşmasını dilediklerini ifade etti.

Türkiye-Çin ilişkilerine değinen Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin, Xi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilen görüşmeler ve çeşitli danışma mekanizmaları sayesinde “çok olumlu ve yapıcı bir seviyeye yükseldiğine” dikkat çekti.

Türkiye'nin Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Asya Altyapı Yatırım Bankası aracılığıyla bölgesel ve küresel işbirliğinde daha aktif rol oynamaya istekli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, küreselleşmenin Çin ile Türkiye'yi işbirliğinde farklı yaklaşımlara doğru ittiğine işaret etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor