Çin: Suriye'de kimyasal silah soruşturmasında müzakere sürmeli

2017-11-08 20:35:10

Çin: Suriye'de kimyasal silah soruşturmasında müzakere sürmeli

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Suriye'de kimyasal silahlara yönelik soruşturma mekanizmasının müzakerelere devam etmesi ve ilgili tarafların dayanışmayı koruması çağrısında bulundu.


Wu Haitao, bugün BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silahlar konulu basına açık toplantısında bir konuşma yaptı.


Çin'in kimyasal silah kullanımı konusunda izlediği tutumun net ve değişmez olduğunu belirten Wu, hiçbir ülke, kuruluş veya bireyin herhangi bir amaca yönelik olarak kimyasal silah kullanmasına müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı.


Wu, Çin'in Suriye'de kimyasal silahların kullanımını şiddetle kınadığını ve KSYÖ-BM Ortak Soruşturma Mekanizması'nın çalışmalarında kapsamlı, adil ve tarafsız araştırma yaparak sağlam kanıtlarla sonuca ulaşmasını desteklediklerini söyledi.


Çin temsilcisi, Suriye'de kimyasal silah kullanımını tespit etmek amacıyla kurulan KSYÖ-BM Ortak Soruşturma Mekanizması'nın sunduğu son raporda belirtilen zaman ve güvenlik nedenleriyle soruşturmaların yerinde yapılmaması kararını da değerlendirdi.


Wu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üye ülkelerinin ortak soruşturma mekanizmasının çalışma yöntemleri ve yetkilendirme tarzını düzeltmesi konusunda müzakerelere sabırla devam etmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda Konsey'e öneriler sunduklarını dile getirdi.


Siyasi diyalogun Suriye sorunu için tek çözüm yolu olduğunu vurgulayan Wu Haitao, BMGK üye ülkelerinin kimyasal silah soruşturmalarında dayanışmayı koruması ve Cenevre görüşmelerinde tarafların anlaşma sağlamasına elverişli ortam yaratılması çağrısında bulundu.


Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü-BM Ortak Soruşturma Mekanizması Başkanı Edmond Mulet, dün BM Güvenlik Konseyi'nde sunduğu raporda, Suriye'de kimyasal silahlarla yapılan iki saldırının IŞID ve Suriye hükümeti tarafından gerçekleştirildiğini tespit ettiklerini açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor