Çin'in Trump'ın ziyaretinden beklentisi olumlu

2017-11-07 20:17:43

Çin'in Trump'ın ziyaretinden beklentisi olumlu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e başarılı bir ziyaret gerçekleştirip, yeni dönemde Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesine hız verilmesini beklediklerini belirtti.


Donald Trump, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in davetlisi olarak 8-10 Kasım günlerinde Çin'e resmi ziyaret yapacak. Trump, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin düzenlenmesinden sonra Çin'de ağırlanan ilk devlet başkanı olacak.


Çinli sözcü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, dünyanın karmaşık ve değişken bir durumda olduğu şu dönemde, Çin ve ABD liderlerinin Beijing'de her iki tarafı ilgilendiren önemli konuları görüşeceklerine dikkat çekti.


Sözcü Hua, Florida ve Hamburg'daki görüşmelerde sağlanan mutabakatlar temelinde önemli konularda yine fikir birliğine varılmasının karşılıklı anlayış ve dostluğu pekiştireceğine ve her alanı kapsayan işbirliği ve iletişimi güçlendireceğine işaret etti.


Hua, zirvenin, Çin-ABD ilişkilerinin yeni dönemde sağlıklı ve istikrarlı gelişmesine katkıda bulunacağı ve Asya-Pasifik bölgesi ile dünyanın barışı ve istikrarı için büyük önem taşıdığını kaydetti.


Çin-ABD ilişkilerinin gidişatına nasıl bakıldığına ilişkin soruyu yanıtlayan sözcü, Xi Jinping'in 19. Ulusal Kongre'de sunduğu raporda ileri sürülen karşılıklı saygı, eşitlik ve ortak kazanca dayalı yeni uluslararası ilişki modelinin geliştirilmesi ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasının ilerletmesi hedeflerinin yeni dönemde ikili ilişkilere güç katacağını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor