Xi-Trump görüşmesi ikili ilişkilerin geleceğini belirleyecek

2017-11-06 21:11:27

Xi-Trump görüşmesi ikili ilişkilerin geleceğini belirleyecek

ABD Başkanı Donald Trump, çarşamba ve cuma günleri arasında Çin'e resmi ziyarette bulunacak. Trump, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden sonra Çin'i ziyaret eden ilk devlet başkanı olacak.


“RESMİ ZİYARET+” DENEYİMİ

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, kısa süre önce yaptığı açıklamada, “Resmi bir ziyaret için gereken her şeye sahibiz, ancak daha fazlasını istiyoruz” diye konuştu.
Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zheng Zeguang, yaptığı açıklamada, kırmızı halı seremonisi, resmi temaslar ve yemekler haricinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Trump arasında gayri resmi bir dizi görüşmenin de yapılacağını belirtti.


Bu gayri resmi görüşmelerle ilgili detaylar henüz paylaşılmadı, ancak Cui Tiankai'nin açıklamalarına göre, Trump ve ailesinin Çin tarihi, kültürü ve halkını daha yakından tanıması amacıyla “bazı özel düzenlemeler” yapılacak.

Cui, Trump'ın ziyaret süresinin, iki liderin “ikili ilişkiler için muazzam derecede önemli” “üst düzey ve stratejik diyalog”u yapması için yeterli olduğunun altını çizdi.


İki liderin, Trump'ın Florida eyaletinde yer alan Mar-a-Lago Malikanesi'nde geçen nisan ayında yaptıkları görüşme yedi saati aşmıştı.

 

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'ne bağlı Amerika çalışmaları departmanının müdürü Da Wei, yaptığı açıklamada, gayri resmi düzenlemelerin, iki lider arasında sağlam iş ve dostluk ilişkileri için iyi bir atmosfer yaratacağını kaydetti.

ANA GÜNDEM BAŞLIKLARI
Xi-Trump zirvesinin öne çıkan gündem başlıkları, Çin ile ABD arasındaki ticaret ve işbirliği ile Kore yarımadası nükleer sorunu.
Sağlıklı ekonomik ve ticari bağlar, ilişkilerin temelini oluşturuyor. Çin Ticaret Bakanlığı'nın sağladığı verilere göre, dünyanın iki ekonomi devi arasındaki ticaret hacmi 1979'da 2,5 milyar ABD Doları iken, bu sayı geçen yıl 520 milyar dolara ulaştı.

Zheng, açıklamasında, Çin ile ABD arasındaki ticari dengesizlik probleminin, ABD'nin Çin'den ithalatı kısıtlamak yerine Çin'e ihracatı ve çift yönlü yatırımı artırması ile çözülebileceğinin altını çizdi.

Cui Tiankai ise, dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ekonomik ilişkilerin daha önce olduğu gibi şimdi de karşılıklı yarara dayalı olarak gelişmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca Çin'in daima Kore yarımadasının nükleerden arındırılmasını savunduğunu hatırlatan Zheng, sorunun müzakere masasında çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.


BEKLENEN SONUÇLAR
Temmuz ayında kabul edilen “ekonomik işbirliğini geliştirmeye yönelik 100 günlük eylem planı” çerçevesinde, ABD menşeli dana eti Çin piyasalarına döndü.

Mar-a-Lago görüşmesinin ardından uygulanmaya başlayan 100 günlük plan birtakım somut sonuçlar doğurdu.
İkili işbirliğinde elde edilen ilerlemede, aynı zamanda, diplomasi ve güvenlik; ekonomi; hukukun üstünlüğü ve siber güvenlik ve sosyal ve halklar arası değişimlere odaklanan dört yüksek düzeyli diyalog mekanizmasının katkısı büyük.  

YENİ DÖNEMDE ÇİN-ABD İLİŞKİLERİ
Trump'ın Çin ziyareti, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nin hemen ardından gerçekleşecek.

Çin Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden uzman Jia Xiudong, yaptığı açıklamada, 19. Kongre'nin Çin'in diplomasi geleceğine dair yol haritası çizdiğini dile getirdi. Jia, Çin-ABD ilişkilerinin yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlık için ortak kader topluluğu için hayati önem taşıdığını kaydetti.


Trump, görevine geldiğinden beri yüz yüze ve telefonla görüşmeler ile ortak meselelere dair mesajlarla Xi Jinping ile yakın temasını korudu.

İki lider arasındaki sık iletişim yanlış anlaşılmaları önledi, fikir ayrılıklarını yönetti ve işbirliğini güçlendirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng, iki devlet başkanının, Beijing'de önemli ortak meseleleri ele alacağını belirtti. Bu açıdan görüşmenin Çin-ABD ilişkileri ile Asya-Pasifik ve dünyada barış, istikrar ile refahın korunması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Zheng, iki ülkenin, Trump'ın resmi ziyaretinin “tarihi bir başarı” getirmesini güvence altına almak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor