Li Keqiang, Rus mevkidaşı ile görüştü

2017-11-01 11:59:55

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Çin'i ziyaret eden Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile bir araya geldi.

İki başbakan, görüşmede, Çin-Rusya ilişkilerini olumlu değerlendirdi. Li Keqiang, görüşmede yaptığı konuşmada, 2017'de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ikili ilişkileri geliştirdiğini hatırlattı. Medvedev'in ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından Çin'i ziyaret eden ilk yabancı lider olduğunu vurgulayan Li, “Bu ziyaret, Çin ve Rusya'nın yakınlığını ve ilişkilerinin düzeyini yansıtıyor.” ifadesini kullandı. 

Li, ikili ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı geliştirmek, Çin ve Rusya halklarına yarar getirmek ile dünya barışı, istikrarı ve refahını korumak için başbakanlar arası diyalog ve çeşitli alanlara yönelik işbirliği mekanizmaları aracılığıyla Rusya ile karşılıklı güveni güçlendirerek işbirliğini ve iletişimi genişletmek istediklerini kaydetti.

Çin Başbakanı, yeni dönemde reform ve dışa açılma politikasını derinleştirerek, yeni ekonomik büyüme motorları geliştireceklerini ve kapsamlı ve dışa açık yeni bir düzeni inşa edip dünya ile kalkınma fırsatlarını paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Medvedev, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasından dolayı Çinli mevkidaşını tebrik etti. Rusya-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yüksek düzeyde ve geleceğe yönelik olduğuna dikkat çeken Medvedev, Çin'le işbirliğini geliştirmek için çaba göstermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Medvedev, Li Keqiang ile görüşmesinin ardından başkent Beijing'de yer alan Tian'anmen Meydanı'ndaki Halk Kahramanları Anıtı'na çelenk koydu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor