“Dünya Kent Günü” Guangzhou'da başladı

2017-11-01 11:00:53

“Dünya Kent Günü” Guangzhou'da başladı

 2017 “Dünya Kentler Günü” etkinliği Çin'in Guangzhou şehrinin ev sahipliğinde dün başladı.

 Yurtiçi ve yurtdışından büyük katılımla gerçekleştirilen etkinlikte kent inşası ve yönetimine dair yöntemler ve tecrübeler ele alınıyor.

 Etkinliğin teması “Kent Yönetimi, Dışa Açılması ve İnovasyonu” olarak belirlendi. Konut ile Kentsel ve Kırsal İnşa Bakanı Wang Mengwei, yaptığı açıklamada, kentin insana refah ve yaşam kolaylığı getirmesiyle birlikte trafik yoğunluğu ve çevre kirliği gibi sorunların da ortaya çıktığına dikkat çekti.

 Geleneksel genişleme modelinin sürdürülebilir kalkınmaya artık uygun olmadığı için kentlerin kalkınma modelinin değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Wang, Çin'in “inovatif, eş güdümlü, yeşil, dışa açık ve paylaşıma dayalı kalkınma” kavramını temel alarak özgün bir kent kalkındırma yolunda ilerleyeceğini ifade etti.

 Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi (UNCHS) Direktörü Joan Clos, Çin'in dünya kentlerinin kalkınmasına büyük katkılarda bulunduğuna işaret ederek “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin birçok ülkede halkın yaşam seviyesini ve kentleşme kalitesini yükselttiğini söyledi.

 Çin hükümeti ve UNCHS'nin ortak çabasıyla Aralık 2013'te BM 68. Genel Kurulu'nda her yıl 31 Ekim'in “Dünya Kent günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı.

 Dünya halklarını kentlerin inovasyonu ve eş güdümlü gelişmesi için çaba harcamaya davet eden “Dünya Kent Günü” etkinliği, 2014'te Çin'in Shanghai şehrinde, 2015'te İtalya'nın Milan şehrinde ve 2016 yılında Ekvador'un Quito şehrinde yapılmıştı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor