AKP: ÇKP ile dostluk ve işbirliğini derinleştirmeye hazırız

2017-10-18 16:45:03

AKP: ÇKP ile dostluk ve işbirliğini derinleştirmeye hazırız

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile dostluk ilişkilerini ve işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti. Eker, ÇKP 19. Ulusal Kongresi vesilesiyle 16 Ekim'de Çin Uluslararası Radyosu'na yazılı açıklamalarda bulundu.

CRI: ÇKP liderliğinde Çin halkı, sosyal ve ekonomik büyümede büyük başarılar kaydetti. Aynı zamanda Çin, küresel barışın korunması ve ortak kalkınmanın sağlanması ile insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulmasına öncülük etti ve uluslararası arenada etkisini artırdı. Siz bu başarıları kısaca değerlendirebilir misiniz?

     Mehmet Mehdi Eker: Çin Komünist Partisi liderliğindeki Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile Türkiye arasında ilişkilerin en iyi seviyede olduğu bir dönemdeyiz. Çin'de yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. ÇHC'nin istikrarlı bir şekilde yönetilmesi ve ekonomik adımların hızlı şekilde atılması konularında kararlılık gösteren ÇKP, halkının desteğini almış bir siyasi partidir. AK Parti de yıllardır halkın desteği ile tek başına iktidar olan bir siyasi partidir. İki ülke arasındaki kültürel ve toplumsal benzerlikler doğrultusunda hükûmetlerimiz işbirliği alanlarını çoğaltması yönünde çalışmalar yapmaktadırlar.

     19. Ulusal Kongre'de alınacak kararların Sayın Xi Jinping liderliğindeki ÇHC'nin uluslararası alandaki saygın konumunu daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Tıpkı "Çifte Yüzyıl Hedefleri" ile "Çin Rüyası" projeleri gibi Türkiye'nin de Cumhuriyetin 100. Yıldönümü için ortaya koyduğu "2023 Vizyonu" bulunmaktadır. Türkiye ve Çin'in bu hedefler doğrultusunda gösterdikleri gayretler, ülkelerimiz için olduğu kadar bölgesel ve küresel refah ve istikrar için de önem arz etmektedir.

     Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Cumhurbaşkanı Sayın Xi Jinping, mayıs ayında "Bir Kuşak Bir Yol" projesi kapsamında bir araya gelerek işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesi ve çoğaltılması konularında fikir birliğine varmışlardır. Ayrıca iki lider, bir kere daha Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici olduğunu, fakat daha da iyi olmasını temenni ettiklerini belirtmişlerdir. Liderlerin bu kararlı duruşu sayesinde AK Parti ve ÇKP karşılıklı ziyaretler ile ilişkileri daha da güçlendirmiştir.

CRI: AKP genel başkan yardımcısı olarak sizin, 19. Ulusal Kongresi'nden beklentileriniz nelerdir?Özellikle ulusal kongrenin Çin ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilere olan etkilerini anlatır mısınız?

      Mehmet Mehdi Eker: 2003 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin ziyareti ile başlayan dostluk ilişkileri karşılıklı ziyaretler ile giderek daha iyi bir seviyeye taşınmıştır. Son yıllarda geliştirilen diyalog ve işbirliği alanlarında yapılan kararlı çalışmalar ile oldukça önemli adımlar atılmıştır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor