Her 10 dakikada bir kız çocuğu şiddet nedeniyle ölüyor

2017-10-11 19:35:04 CRI

Dünyada her 10 dakikada bir kız çocuğu gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor.


Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in (BM) girişimleri sonucu 11 Ekim, 2012'den bu yana "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak kutlanıyor.


Birleşmiş Milletler Nüfus Fonuna (UNFPA) göre, son 15 yılda küresel toplum, ergenlik dönemindeki kızların hayatlarını iyileştirmede önemli ilerleme kaydetmiş olsa da kız çocukları, gelişmekte olan ülkelerde hâlâ olumsuz koşullar altında yaşamaya mecbur bırakılıyor.


BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre, dünya genelinde 1,1 milyar kız çocuğu bulunuyor. Bunlardan 62 milyonu okula gitmiyor. 6 ila 11 yaşlarındaki 16 milyon kız çocuğu ise okula bile başlayamama riskiyle karşı karşıya bulunuyor.


Dünyada 15-19 yaş arası her 7 kız çocuğundan biri zorla evlendiriliyor. Gelişmekte olan ülkelerde her 3 kızdan biri, 18 yaşına gelmeden evlenmek zorunda kalırken, her 9 kızdan biri de 15 yaşından küçük evlendiriliyor.


Fiziksel ya da zihinsel olarak evliliğe hazır olmadıkları halde küçük yaşta evlendirilen kız çocukları, çoğu zaman fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu kız çocuklarının çok büyük bir kısmı, evin sorumluluklarını üstlenmek için eğitim hayatlarını sona erdiriyor.


UNICEF verilerine göre, dünya genelinde 18 yaşından önce evlendirilmiş 700 milyon kadın bulunuyor. Bu kadınlardan 125 milyonu Afrika'da yaşıyor. Sahraaltı Afrika ülkelerinde kız çocuklarının yaklaşık yüzde 39'u 18 yaşından önce evlendiriliyor. Bu ülkeleri Latin Amerika ve Karayipler ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika izliyor. 


Çocuk yaşta evlendirilen kızlar arasında, doğum kontrol yöntemlerini bilmedikleri için gebe kalma oranı da daha fazla. Gelişmekte olan ülkelerde çocuk yaşta evlendirilen her 10 kızdan 9'u gebe kalıyor. Her gün 18 yaşından küçük yaklaşık 20 bin kızın doğum yaptığı bu ülkelerde gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15 ve 19 yaşları arasındaki kız çocuklarının ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.


UNFPA'nın 2016'da yayımladığı "10'nun gücü: 10 Yaşındaki Kızlarla İlgili Şaşırtıcı Gerçekler" raporuna göre, dünyada her 10 dakikada bir kız çocuğu gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor.


UNFPA'ya göre, 10 ve 19 yaşları arasındaki kızlarda en fazla ölüme AIDS neden oluyor. İntihar, ergenlik çağındaki kızlar arasında ikinci ölüm sebebi. Çok sayıda kız çocuğu, maruz kaldıkları şiddet nedeniyle kendi hayatına son veriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor