Pakistan'ın ilk metrosu “Çin Malı”

2017-10-10 12:21:47

Pakistan'ın ilk metrosu “Çin Malı”

Pakistan'ın ikinci büyük şehri Lahore'de, Çin tarafından inşa edilen ilk metro hattı, 8 Ekim'de yapılan açılış töreniyle hizmete girdi.


CRRC Zhuzhou Elektrikli Lokomotif Limited Şirketi, geçen mayıs ayında düzenlenen Kuşak ve Yol Zirvesi sırasında söz konusu projeyi duyurmuştu. Şirket, dün yaptığı açıklamada, turuncu hat metro projesinin ilk aşamasının tamamlandığını bildirdi.


Metro hattı, Çin Demiryolu Şirketler Grubu ve Çin Kuzey Sanayi Şirketi'nin birlikte yürüttüğü Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru çerçevesindeki ilk büyük çaplı raylı ulaşım projesi olma özelliğini taşıyor.


25,58 kilometre uzunluğundaki turuncu hatta hareket eden metrolar, saatte 80 kilometre hızla 26 istasyonu geçiyor.


CRRC Genel Müdürü Fu Chengjun'un verdiği bilgilere göre, metro vagonlarında özel bir güvenlik sistemi kullanıldı. Araçlar, 60 derece sıcaklıkta da klima, aydınlatma ve çekiş gücü sağlayabilecek şekilde tasarlandı. Vagonların üzerinde Pakistan'ın sembolleri yasemin çiçeği ve Şah Faisal Camii yer alıyor.


Çin Demiryolu Şirketi Lahore Projesi Müdürü Zhu Pengfei, projenin Pakistan'ın kültür ve sanat merkezi olan Lahore kentinin toplu taşıma düzeyini iyileştireceğini söyledi. Ayrıca tamamen Çin teknolojisi ve ekipmanlarının kullanıldığı projenin, Pakistan'ın demiryolu taşımacılığına iyi bir örnek oluşturacağını kaydetti.


Kuşak ve Yol kapsamındaki Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun bir sonucu olarak projenin iki ülkenin ilişkilerinin derinleştirilmesinde önemli rol oynadığı da bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor