Türkiye, Irak ve İran'dan IKBY'ye ortak uyarı

2017-09-21 19:19:39 CRI

Türkiye-Irak-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından kabul edilen ortak bildiride, üç ülkenin de IKBY'nin referandumuna net bir biçimde karşı oldukları vurgulandı.


Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu görüşmeleri için ABD'nin New York kentinde bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bir araya gelerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandumu görüştü.


Toplantının ardından kabul edilen ortak bildiride, IKBY planladığı referandumu düzenlemekten kaçınması konusunda uyarılarak, "Referandumun Kürtlere ve IKBY'ye herhangi bir faydasının olmayacağının altını çizen bakanlar, bu bağlamda, eşgüdüm içinde karşı tedbirler almayı göz önünde bulundurma hususunda mutabık kaldı." ifadeleri kullanıldı.


Bildiride, "Toplantıda bakanlar, Irak'ın siyasi birlik ve toprak bütünlüğü konusundaki kesin kararlılıklarını tekrar teyit etti." ifadesine yer verildi.


Bakanların, terör örgütü IŞİD'e karşı büyük bir zafer elde edilerek Ninova vilayetinin kurtarılmasını memnuniyetle karşıladığı belirtilen bildiride, Irak halkının tamamının IŞİD'e karşı savaştaki azim, taahhüt ve kararlılığı vurgulandı. Hâlâ IŞİD'in kontrolünde bulunan alanların kurtarılmasının önemine odaklanılması gerektiği ifade edilen bildiride, Irak'ta kalıcı güvenlik ve istikrara ulaşılabilmesi için kurtarılan yerlerde de IŞİD sonrası istikrarın sağlanmasının ehemmiyetine dikkat çekildi.


Bildiride, "Bakanlar, IKBY'nin 25 Eylül 2017'de yapmayı planladığı ve Irak'ın IŞİD'e karşı çok zor elde ettiği kazanımları tehlikeye atan referanduma ilişkin endişelerini ifade etti. Üç bakan, IKBY'nin yapmayı planladığı referandumun anayasaya aykırı olması ve bölgede bastırılması zor yeni ihtilaflara yol açma riski taşıması konusundaki kaygılarını da belirtti.” ifadelerine yer verildi.


Bildiride, Bağdat ve Erbil arasındaki meselelerin tek çözümünün Irak Anayasası çerçevesinde yapıcı diyalog yoluyla sağlanabileceğinin de altı çizildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor