Rusya Başbakanı: ABD ticaret savaşı ilan etti

2017-08-03 09:55:23 CRI

Rusya Başbakanı: ABD ticaret savaşı ilan etti

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rusya'ya uygulanan yeni yaptırımlar nedeniyle ABD ile ilişkilerin düzelme ihtimalinin artık kalmadığını belirterek, “ABD, bu yaptırım hamlesiyle Rusya'ya karşı tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattı.” dedi.

Medvedev, sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, yaptırımların “tam kapsamlı” niteliğine dikkat çekerek, “Bir sürpriz olmazsa, yaptırımlar onlarca sene sürebilir.” ifadesini kullandı.

ABD'nin kendi çıkarlarını bir kenara bırakarak histerik ruh hali sergilemesinin, bu ülkenin iç ve dış işlerinin kritik bir parçası haline geldiğini kaydeden Medvedev, yeni yaptırımları “anlamsız” olarak niteleyip yaptırımlarla başa çıkma yeteneğine sahip olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise yeni yaptırımların iki ülkenin üstlenmesi gereken “ilişkilerin istikrarını koruma” sorumluluğunu bozduğu ve hiçbir tehdit veya girişimin Rusya'yı yol haritasını değiştirmeye zorlayamayacağı ifade edildi.

Rusya'nın yeni atanan BM temsilcisi Vasily Nebenzya, yasalaşan yaptırım tasarısına karşılık vererek yaptırıma boyun eğmeyeceklerini, fakat ABD ile işbirliği yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor