Katar Dışişleri Bakanı el Sani'den askeri üs açıklaması

2017-07-14 19:50:54 CRI

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün iki ülke arasındaki anlaşmalara bağlı olduğunu belirterek, "Madem ki yasalara uygun yapılmış bir anlaşma var, öyleyse herhangi bir devletin bunu tartışma veya buna itiraz etme hakkı söz konusu değildir." dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Katar Dışişleri Bakanı el Sani ile ikili ilişkilerin yanı sıra güncel, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı görüşmenin ardından Bakanlık Resmi Konutu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.


Türkiye'yi ziyaretinin iki ana sebebi bulunduğunu kaydeden el Sani, şunları söyledi:

"Her şeyden önce zikredeceğim ilk sebep; bu ziyaretimizin geçen yıl meydana gelmiş olan hain darbe girişiminin yıl dönümüne denk gelmesi. İkinci sebebe gelince kardeş Türkiye Cumhuriyeti'nin Katar'a vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerimizi bildirmemizin yanı sıra, bilindiği üzere ülkemiz, kanunlara uygun olmayan bir şekilde bir ablukaya maruz kalmaktadır. Bu münasebetle Katar devleti ve hükümeti adına başta Türkiye Cumhuriyeti'ne, Cumhurbaşkanı'na ve Dışişleri Bakanı'na teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz."


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmesinde, Körfez ülkeleriyle olan krizle ilgili son gelişmelerin, Kuveyt'in arabuluculuk çabalarının ve ABD ile krizin çözümü noktasında yapılan işbirliği konularının ele alındığını bildiren el Sani, toplantıda Türkiye ve Katar arasındaki ikili ilişkilerin de ele alındığını belirtti. Yıl içinde iki ülkenin liderlerinin bir araya geleceği Yüksek Düzeyli İşbirliği toplantısının da konuşulduğunu aktardı.


Katar Dışişleri Bakanı el Sani, kendisini, bölgenin ve özellikle de Katar'ın içinde bulunduğu bu önemli günlerde ağırladığı için Çavuşoğlu'na teşekkür ederek, "Türkiye hiçbir zaman ilkelerini pazarlık konusu etmedi." dedi.


Türkiye'nin Katar'daki üssü hakkında değerlendirmede de bulunan el Sani, şunları söyledi:

"Katar'ın imzalayacağı herhangi bir askeri anlaşma eğer uluslararası yasalarla çelişmiyorsa o zaman asla tartışma konusu bile olamaz. Madem ki yasalara uygun yapılmış bir anlaşma var, öyleyse herhangi bir devletin bunu tartışma veya buna itiraz etme hakkı söz konusu değildir."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor