Dördüncü İstanbul Arabuluculuk Konferansı düzenlendi

2017-07-01 16:29:08 CRI

Dördüncü İstanbul Arabuluculuk Konferansı düzenlendi

Dördüncü İstanbul Arabuluculuk Konferansı “Güçlü Diplomasi, Etkin Arabuluculuk” temasıyla dün İstanbul'da gerçekleştirildi.

Çavuşoğlu, mesajında Türkiye ve Finlandiya'nın BM çerçevesinde arabuluculuk alanında yapılan çalışmalara liderlik ettiğine dikkati çekerek, "Şu an eş başkanlığını yaptığımız 'Arabuluculuk Grubu'nun 53 üyesi var. Bu grup dört önemli BM kararının çıkmasına ön ayak oldu ve bu kararlar uluslararası barış arabuluculuğunun çerçevesini oluşturdu." bilgisini verdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Türkiye'ye bu önemli toplantıya ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek, "Arabuluculuk faaliyetleri çok boyutlu bir yaklaşım gerektiriyor. Dolayısıyla bizler, çatışmaların ortaya çıkmasını engelleyebilmek için çok iyi çalışmalar yapmak zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

Çatışmanın şiddete dönerek kabul edilemez insani acılara yol açtığının altını çizen Guterres, arabuluculuğun, bütün çalışmalarının ana kemiğini oluşturduğunu kaydetti.

Söz konusu konferansa Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun yanı sıra BM Genel Sekreteri Guterres ile arabuluculuk konusunda BM'deki eş-başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı Soini ve AGİT'teki eş-başkanı İsviçre Dışişleri Bakanı Burkhalter de birer video mesajla hitap ettiler.

İstanbul Konferansı, çatışmaların önlenmesi ve çözümünde kapsamlı ve bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu ve arabuluculuk yönteminin bu amaçla daha geniş biçimde kullanılabileceği anlayışıyla düzenlendi.

Konferansa yüzü aşkın uygulayıcı ve araştırmacı katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor