AİGK toplantısında Kuşak ve Yol tartışıldı

2017-06-29 10:10:24

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (AİGK) hükümet dışı forumu ikinci toplantısı başkent Beijing'de düzenlendi.

Toplantıya katılan delegeler, AİGK ve Kuşak ve Yol girişiminin, Asya'nın zekâsını gösterdiğini ve Asya ülkelerinin bölgesel güvenlik ve kalkınma yolları aramadaki ortak arzusunu yansıttığını savundular.

Toplantıya katılan yaklaşık 300 delege “AİGK'nın 25 Yılı: Asya'da Güvenlik ve Kalkınma” teması altında Kuşak ve Yol inşası gibi konuları ele aldı.

Güney Kore'nin eski başbakanlarından Lee Hai-Chan, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Asya'nın ekonomik kalkınmasını artıran ve ilgili ülkeler arasında dayanışmayı sağlamlaştıran müthiş bir fırsat olduğunu kaydederek, Asya kıtasının refahında bu girişimin önemli bir rol oynayacağını belirtti.

İran eski dışişleri bakanı Kemal Harrazi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin karşılıklı ekonomik ve ticari temasları hızlandıracağını ifade ederek, ülkesi İran'ın bu girişimde aktif sorumluluk üstleneceğini söyledi.

AİGK'nın bölgede önemli bir güvelik diyalogu ve işbirliği mekanizması olduğunu dile getiren Mısır eski başbakanı Essam Sharaf, Kuşak ve Yol inşasının kalkınma alanında sistematik bir proje olduğunu ileri sürdü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor