Erdoğan'ın Delhi ziyareti Hindistan basınında

2017-05-02 19:13:20

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan ziyareti, iki ülke arasında ekonomik iş birliği ve ticaret hacminin artırılması için önemli fırsat olarak değerlendiriliyor.

Hint basını, Erdoğan'ın Yeni Delhi ziyaretine geniş yer ayırdı.

Indian Express gazetesinden Raja Mohan, kaleme aldığı analizde, "Delhi yönetimi, yoğun çalışma yürüterek Ankara ile iş birliği alanlarını genişletmeye hazırlanıyor." ifadelerini kullandı.

Asya'nın iki kadim medeniyeti arasında birçok bağ bulunduğuna dikkati çeken Mohan, "Erdoğan ve (Hindistan Başbakanı Narendra) Modi arasındaki diyalog, daha üretken iş birliği için ilk adımdır." yorumunu yaptı.

Erdoğan'ın Hindistan ile iş birliğini geliştirmek için Pakistan ile dostluğunu feda etmeyeceğine işaret eden Mohan, "Bu nedenle Hindistan, agresif politikasını bir yana bırakıp Türkiye ile güvenlik ve ticaret alanlarında iş birliğine odaklanmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Potansiyeli yüksek yatırım alanları inşaat ve turizm

The Times of India gazetesi, yayınladığı editör yorumunda "İki ülke halkları arasındaki iletişimi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek, Hindistan ve Türkiye arasında gelecekte kurulacak stratejik iş birliğinin temelini oluşturacaktır." ifadesi kullanıldı.

Modi'nin Türk şirketlerini Hindistan'a yatırım yapmaya davet ettiği hatırlatılan yazıda, potansiyeli yüksek yatırım alanlarını demiryolları ve havalimanları inşaatı, turizm ve konut inşaatı olarak sıralandı.

Bilişim sektörü ve uzay araştırmaları alanında da iş birliği olanaklarının bulunduğuna işaret edilen yazıda, "Her iki tarafın da çıkarına olan ticaret ve iş anlaşmaları, diğer alanlardaki ortaklıklara da zemin hazırlayabilir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor