Erdoğan, Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong'u kabul etti

2017-04-19 10:23:23 CRI

Liu Yandong'u kabul etti.

Erdoğan, görüşmede yaptığı konuşmada, öncelikle Liu Yandong'dan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e içten selamlarını iletmesini istedi. Erdoğan, son yıllarda Xi Jinping ile yaptığı görüşmelerle iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin gelişmesinin sağlandığını belirtti. Mayıs'ta düzenlenecek Bir Kuşak-Bir Yol İşbirliği Zirvesi'ne katılacağını dile getiren Erdoğan bu esnada Xi ile ikili görüşme gerçekleştirmeyi umduğunu söyledi.

Erdoğan, Asya'nın önemli ülkeleri olarak Çin ve Türkiye'nin stratejik işbirliğini ve çeşitli alanları kapsayan işbirliğini güçlendirmesinin hem bölgeye hem de bütün dünyaya fayda getireceğine dikkat çekti. İki ülkenin işbirliği potansiyelini ortaya koyarak ikili ticari işbirliğini derinleştirmesini beklediğini dile getiren Erdoğan, Çinli işletmeleri Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti. Ayrıca iki ülkenin güvenlik ve terörle mücadele işbirliğini güçlendireceği de bildirildi.

Liu Yandong ise evvela Xi Jinping'in Erdoğan'a selamlarını ve referandum dolayısıyla tebriklerini iletti. Erdoğan'ın Bir Kuşak-Bir Yol Zirvesi'ne katılmasını olumlu karşıladıklarını ifade eden Liu, bunun ikili ilişkilerin gelişmesi için yeni bir itici güç yaratacağına inandığını belirtti.

Çin'in, G20 üyesi ve bölgesel güçler üzerinde önemli bir etkisi olan Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiğini belirten Liu, Türkiye ile el ele vererek, işbirliği boyutunu genişletmeye, Çin-Türkiye stratejik işbirliğini yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti.

Liu, tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırmak için iki ülkenin Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi kapsamındaki işbirliğini de pekiştirmesi gerektiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor