Xi ve Trump, basın mensuplarıyla buluştu

2017-11-09 20:45:39

Xi ve Trump, basın mensuplarıyla buluştu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Büyük Halk Toplantı Salonu'nda Çin'i ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından basın mensuplarıyla buluştu.

Xi Jinping, burada yaptığı konuşmada, Donald Trump ile yeni dönemde ikili ilişkilerin gidişatı konusunda bir dizi önemli fikir birliği sağladıklarını söyleyerek, görüşmelerini yapıcı ve verimli olarak değerlendirdi.

Çin ve ABD'nin birbirlerini tamamlayarak kalkınabildiğine ve paralel yollarda ilerleyebildiğine işaret eden Çin Cumhurbaşkanı, dünyanın durumunun karmaşık ve değişken olduğu bir dönemde, iki ülkenin küresel barışı ve istikrarını korumak ve refahı ilerletmek adına daha fazla ortak çıkara ve işbirliği fırsatlarına sahip olduğunu ve daha büyük sorumluluk üstlendiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin hem iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uyduğunu, hem de uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu söyledi.

Ekonomi ve ticaret işbirliğine de değinen Xi Jinping, ABD'li mevkidaşıyla, Çin ve ABD'nin dünyanın önde gelen iki büyük ekonomisi ve küresel ekonominin lokomotifi olarak, ticaret ve yatırım işbirliğini güçlendirmeleri, makro ekonomi politikalarında eşgüdüm sağlamaları konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Xi Jinping, Kore Yarımadası nükleer sorununa ilişkin de değerlendirmede bulundu. Çin ve ABD'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahların arındırılması hususunda kararlılıklarını koruduklarını söyleyen Xi, sorunun diyalog yoluyla çözülmesinde ısrarcı olduklarını belirterek, ilgili taraflarla Kore Yarımadası'nda ve Kuzeydoğu Asya'da kalıcı barış ve istikrarı sağlamak için el ele vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında ayrıca, Trump'ın Çin'e başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğine ve ikili ilişkilerin yeni bir tarihi başlangıçta olduğuna işaret etti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Xi Jinping'e sıcak karşılaması ve misafirperverliğinden dolayı teşekkürlerini sunarak, ziyaretinin etkileyici ve unutulmaz olduğunu söyledi.

Trump, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarısından dolayı Xi Jinping'i tebrik ederek ikili ilişkileri geliştirmek, halkların yaşamını iyileştirmek ve ikili işbirliğini güçlendirmek için tarihi bir fırsat yakaladıklarını ifade etti.

Çin ve ABD'nin Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve terörle mücadele alanlarında büyük çaba göstereceklerine işaret eden Trump, Beijing ile adil, karşılıklı yarara dayalı ve güçlü ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarının altını çizdi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor