Türkiye ve Sırbistan arasında ticari işbirliği artıyor

2017-10-11 18:24:26 CRI

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Sırbistan Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşmelere katıldı.


İki lider, ülkeler arasında bazı anlaşmaların imza töreni sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vucic ile gerek ikili gerekse heyetler arası görüşmeleri verimli bir şekilde tamamladıklarını belirtti.


İki ülke arasındaki ticaret hacminin şu an itibarıyla istenilen noktada bulunmadığına dikkat çeken Erdoğan, ticaret hacminin en kısa sürede 3-5 milyar dolara çıkarma şansının bulunduğunu söyledi.


Erdoğan, bunun sonucu olarak Sırbistan ile dün 12 anlaşma imzaladıklarını, Novi Pazar'da da 4 tane daha anlaşma imzalayacaklarını bildirdi.


Eğitim ve kültür alanında da iki ülke arasında işbirliklerinin yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Serbest Ticaret Anlaşması'nın revize edilmesini önemsediklerini kaydetti.


Aleksandar Vucic ise, iki devlet arasındaki dostluğun daha iyi sonuçlar getireceğine emin olduğunu vurguladı ve özellikle Sırbistan'daki küçük bölgelerde yatırım yapan Türk iş adamlarına teşekkür etti.


Krupanj, Leskovac, Aleksinac, Niş, Leban ve Vladicin Han'daki Türk yatırımları için de minnettar olduğunu belirten Vucic, özellikle son 20 yılda nüfusunun yarısını kaybeden Leban'da birkaç gün sonra açılacak Türk yatırımının bölge halkı için bir kurtuluş olduğuna vurgu yaptı.


Vucic, ayrıca Kraljevo şehrinde 2 bin 500 kişiyi istihdam etmesi planlanan Türk yatırımı konusunda uzlaşma sağlandığını ifade ederek, bu yatırımın 14 binden fazla işsizin bulunduğu şehirde ciddi bir sorunu çözeceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor