Çin: Yoksulluğu kaldırma öncelikli hedef olmalı

2017-10-04 16:49:10

Çin: Yoksulluğu kaldırma öncelikli hedef olmalı

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası toplumun yoksulluğu azaltmayı öncelikli hedef olarak tanıması, özellikle de gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki çalışmalarına yardım sağlaması gerektiğini belirtti.

Çinli temsilci, dün BM 72. Genel Kurul 2. Komitesi'nin genel oturumunda bir konuşma yaptı.

Wu Haitao, farklı ülkelerin yoksulluğu kaldırmaya öncelik verme ve daha fazla yatırım yapmanın yanında, yoksulluğun azaltılması ile kalkınma arasında sinerji yaratılması için çalışması gerektiğini söyledi.

Çinli temsilci Wu, uluslararası toplumun yoksulluğu azaltma, açlığı ortadan kaldırma, gıda güvenliğini koruma ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma konularında gelişmekte olan ülkelere yardım sağlamasına ihtiyaç duyulduğunu da dile getirdi.

Wu Haitao, konuşmasında gelişmiş ülkelerin taahhütlerini zamanında yerine getirerek, gelişmekte olan ülkelerin kendi somut koşullarına uyan kalkınma yolunu seçmesine destek vermesi çağrısında bulundu.

Wu, ayrıca uluslararası toplumun Kuzey-Güney işbirliğini ana kanal statüsünde tutarak, Güney-Güney işbirliğini ve üçlü işbirliğini güçlendirmesinin yanı sıra, özel sektör dâhil tüm tarafların kalkınmaya dair ortaklıklarda daha büyük rol oynamasına destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında uluslararası kalkınma ortamına da değinen Wu Haitao, çeşitli tarafların “ortak istişare, ortak inşa, ortak paylaşım” ilkeleri temelinde, küresel ekonomik yönetişimi geliştirmeleri, açık ve kapsayıcı çok taraflı ticaret sistemini korumaları ve açıklık, kapsayıcılık, evrensel fayda, denge ve kazan-kazana dayalı ekonomik küreselleşme için çaba harcaması gerektiğini dile getirdi.

Çinli temsilci, uluslararası finans kuruluşlarında yönetişim reformunun hızlandırılarak gelişmekte olan ülkelerin bu oluşumlarda daha aktif şekilde yer alması ve çok taraflı kalkınma kuruluşlarının kalkınma kaynaklarını güçlendirmesi gerektiğini de söyledi.

Wu Haitao, konuşmasında Çin'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasına büyük önem atfettiğinin de altını çizdi.

Çin'in ilgili somut hedefleri ulusal kalkınma planına dâhil ettiğini hatırlatan Wu, ilgili uygulamaları ülkenin orta ve uzun vadeli kalkınma stratejisiyle birleştirdiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor