Şimdi hedef: Ay'dan numune almak

Updated 2013-12-16 18:07:59

Şimdi hedef: Ay'dan numune almak

Ay yüzeyinde bulunan, Cheng'e-3 keşif aracı ve Yutu robotu, dün gece (15 Aralık) birbirini fotoğrafladı. Dünya, Ay'a ilk gönderilen beş yıldızlı kırmızı bayrağı, televizyondan canlı yayınla izledi.

Bu, Chang'e-3'le ilgili görevlerin eksiksiz tamamlandığı anlamına geliyor. Böylece Çin, dünyada Ay'a yumuşak iniş ve Ay yüzeyinde keşif yapan üçüncü ülke haline geldi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang, Beijing Uzay Uçuş Kontrol Merkezi'nde iki aracın birbirini fotoğraflamasını izleyerek, projeye katılan tüm görevlileri kutladılar.

Chang'e-3 görevleri eksiksiz tamamlandı

Chang'e-3, proje yöneticisinin verdiği komutla, Yutu robotunu fotoğrafladı. Saat 23:45'te yerküreden veri alım işlemlerinin tamamlanmasıyla, Beijing Uzay Uçuş Kontrol Merkezi'nin ekranlarına Yutu robotunun görüntüsü yansıdı. Robot'taki beş yıldızlı kırmızı bayrak son derece dikkat çekiciydi. Chang'e-3, ilk kez renkli kamerayla "Çin Kırmızısı"nı mükemmel bir şekilde yansıttı.

Hemen ardından, Çin Ay Keşif Projesi'nin Genel Yöneticisi Ma Xingrui, Chang'e-3 ile ilgili görevlerin eksiksiz olarak yerine getirildiğini açıkladı. Ma, şunları söyledi:

"Rapora göre, Chang'e-3 keşif aracı ve Yutu adlı robot, birbirini fotoğrafladı, veriler sorunsuz aktarıldı. İki araç, elverişli bir durumda çalıştı ve görevlerini başarıyla tamamladı."

Çin'in uzaycılık davasında kilometretaşı

Çin Başbakan Yardımcısı Ma Kai, Çin Komünist Partisi, Çin Devlet Konseyi ve ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu'nun kutlama mesajını okudu. Mesajda Chang'e-3'le ilgili görevlerin tamamlanmasının, Çin Ay Keşif Projesi'nin ikinci aşama stratejik hedeflerinin tam olarak gerçekleştirilmesini simgelediğine, bunun Çin'in uzaycılık davasında kilometretaşı anlamı taşıdığına işaret edildi. Ma Kai, şunlara dikkat çekti:

"Chang'e-3'le ilgili görevler, ülkemizin uzaycılık alanında en karmaşık görevlerinden biriydi. Böylece Çin, insanlığın uzayı keşfetme davasına dev bir katkı daha yaptı. Uçsuz bucaksız evreni keşfetmek ve uzayı barışçı amaçlarla kullanmak, Çin'in bin yıldır peşinde olduğu bir rüya.

"Bu başarı, Çin Ay Keşif Projesi'nin, insansız otomatik numune alma aşamasına gireceğini simgeledi."

"Yeni bir uçuş kontrol teknolojisi kullanıldı"

Chang'e-3 keşif aracı ve Yutu robotunun birbirini fotoğraflaması yalnızca 1 dakika sürdü ama iki araç, Ay'a iniş yaptığığından beri fotoğraflamaya hazırlık yapıyordu. Robot, dün sabaha karşı Chang'e-3'ten ayrıldıktan sonra, Ay yüzeyinde yürüyüş, görsel yer belirleme ve algılama gibi işlevleri yerine getirdi.

Bütün bu süreçte Çin Uzay Uçuş Kontrol Merkezi, iki uzay aracını, uzaktan kumanda teknolojisiyle eş zamanlı olarak yönlendirdi.

Beijing Uzay Uçuş Kontrol Merkezi Başkanı Chen Hongmin, Chang'e-3'le ilgili görevlerin tamanlanmasının, Çin'in keşif aracı kontrol kabiliyetini, ayrıca bu konularda ulaştığı yeni seviyeyi ifade ettiğini kaydetti. Chen, şunları dile getirdi:

"Bu defaki görevlerde yeni bir uçuş kontrol yöntemi kullanıldı. Yeni teknolojiye dayanan bu görevler, bizim için büyük bir ilerleme sayılır."

Bir sonraki hedef: İnsanlı Ay keşfi

Planlamaya göre, Yutu robotu, Chang'e-3'ü dört yönden fotoğraflayacak. Daha sonra, Yutu ve Chang'e-3, bağımsız çalışmalara başlayacak. İki araç, Ay yüzeyinin biçimi, jeolojik yapısı, Ay yüzeydeki maddeler ve değerlendirilebilecek kaynaklara ilişkin bilimsel incelemeler yapacak.

Chang'e-3 keşif aracı, 2 Aralık'ta Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden fırlatıldıktan sonra yörüngeye oturdu. Chang'e-3, 14 Aralık'ta Ay'a yumuşak iniş yaptı. Çin, 2020 yılından önce Ay'dan insansız olarak numune almayı planlıyor. Bu, daha sonraki insanlı Ay keşifi aşamasına temel atacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor