Xi: ‘Bir Ülke, İki Sistem'e yönelik güvenimiz asla sarsılmayacak

2019-12-17 12:08:46 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Macao'nun anavatana dönmesinin 20. yıldönümünü kutlamak ve Macao Özel İdari Bölgesi 5. Dönem Hükümeti'nin yemin törenine katılmak amacıyla 18-20 Aralık günlerinde Macao Özel İdari Bölgesi'ni ziyaret edecek.

Beş sene önce de aynı vesileyle Macao'ya giden Xi, Macao'nun anavatana dönmesinin 15. yıldönümü kutlamalarına katılmıştı ve Macao Özel İdari Bölgesi 4. Dönem Hükümeti'nin yemin töreninde bir konuşma yapmıştı. “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin Macao'daki başarılı edinimlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Xi, şu şekilde konuşmuştu:

“ ‘Bir Ülke, İki Sistem' ilkesini ilerletmek, Çin merkezi hükümeti ile Macao ve Hong Kong özel idari bölgeleri hükümetlerinin ve Hong Konglu ve Macaolu vatandaşlar dahil bütün Çin halkının ortak görevidir. Ne gibi zorluklar ve tehditler ortaya çıkarsa çıksın, ‘Bir Ülke, İki Sistem' ilkesine yönelik güvenimiz ve kararlılığımız asla sarsılmayacak.”

Xi, Macao'nun “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinden faydalanarak, anavatanın kalkınma sürecine katıldığını söylemişti. Xi, Macao'nun gelişmesine yönelik olarak da şu dört maddelik öneriyi ileri sürmüştü:

-Yerel hükümetin yönetim kabiliyetinin sürekli yükseltilmesi;

-Macao ekonomisinin çok yönlü ve sürdürülebilir gelişme yolu izlemesinin hızlandırılması;

-Sosyal uyum ve istikrarın ilerletilmesi;

-Gençlerin eğitiminin güçlendirilmesi.

Xi, Macao'da geçirdiği 28 saat içinde 15 önemli etkinliğe katılmış ve Macao'nun çeşitli kesimleriyle geniş temaslarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Xi, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinde ısrar etmenin, Hong Kong ile Macao'nun uzun vadeli refah ve istikrara kavuşmasının en gerekli şartı ve Çin ulusunun yeniden canlanma gerçekleştirmesinin önemli bir parçası olduğuna işaret etmişti. Xi, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin hem ulusal çıkarlara, hem de Hong Kong ve Macao'nun uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğunun altını çizmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor