Çin ile ABD birinci faz ticaret anlaşmasının metninde anlaştı

2019-12-14 11:14:07 CRI

Çin ile ABD'nin eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde hazırlanan “birinci faz” ticaret anlaşmasının metni üzerinde anlaştığı bildirildi.

Söz konusu anlaşma metni dokuz bölümden oluşuyor. Ön söz, fikri mülkiyet hakları, teknoloji transferi, gıda ve tarım ürünleri, finansal hizmetler, döviz kuru ve şeffaflık, ticari genişleme, ikili müzakere ile ihtilaf çözümü ve nihai şartlar dokuz bölümün başlıkları arasında.

Her iki taraf da, ABD'nin Çin menşeli ürünlere ilişkin ek tarifelerden vazgeçme taahhüdünü yerine getirme konusunda fikir birliğine vardı.

Çin tarafı, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD'nin ikili ekonomik ilişkilerde birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyor. Anlaşmaya varılması iki ülke halkının ve küresel ekonominin temel çıkarlarına hizmet edecek. Anlaşmanın ekonomi, ticaret, yatırım ve finans piyasası gibi alanlarda olumlu etkiler yaratması bekleniyor.

Anlaşma, Çin'de yüksek kaliteli ekonomik kalkınmanın ilerletilmesi için planlanan iç tüketim modeli ile uyuşma gösteriyor. Anlaşmanın uygulanması fikri mülkiyet haklarının korunmasının iyileştirilmesine, iş ortamının iyileştirilmesine, pazara erişiminin artırılmasına, Çin'deki yabancı firmalar dâhil tüm şirketlerin meşru haklarının ve çıkarlarının daha iyi korunmasına yardımcı olacak.

Çin'de iç piyasanın genişlemesiyle birlikte, Çin şirketleri Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları ve iş ilkeleri çerçevesinde ABD dâhil tüm dünya ülkelerinden kaliteli mal ithal edecek. İthalattaki artış, ülkenin tüketimini artıracak ve Çin halkının daha iyi bir yaşam için artan ihtiyaçlarını karşılayacak. Anlaşma, iki ülkenin ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmesine, farklılıkların çözümüne ve ilişkilerin istikrarlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor