Çin: ABD, INF'den planlı olarak çekildi

2019-12-13 20:37:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin INF'den çekilme kararının planlı olduğu ve askeri üstünlük kurmayı amaçladığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı, ABD Hava Kuvvetleri ve Stratejik Kabiliyetler Dairesi'nin dün konvansiyonel olarak yapılandırılmış karadan fırlatılan balistik füze denemesi yaptığını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, ABD'nin füze geliştirmek ve tek taraflı olarak askeri üstünlük sağlamak için Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini kaydetti.

ABD'nin, “Rusya'nın INF kurallarını ihlal ettiği” ve “Çin'in füze tehdidi oluşturduğu” iddialarının bir oyundan ibaret olduğuna dikkat çeken Sözcü, uluslararası toplumun Washington'un anlaşmadan çekilmesi ve sık aralıklı füze denemelerinin yaratacağı olumsuz etkiyi iyi görmesi ve mevcut uluslararası silah kontrol sistemini koruması gerektiğini kaydetti.

Hua, ABD'yi Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun gibi eski zihniyetleri terk etmeye; küresel stratejik dengeyi ve istikrarı korumak, uluslararası ve bölgesel barış ile güvenliği sağlamak için daha fazla çaba göstermeye çağırdıklarını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor