Çin, küresel insan hakları davasına katkı sağlıyor

2019-12-12 14:41:39

2019 Güney-Güney İnsan Hakları Forumu 10-11 Aralık'ta Beijing'de yapıldı. Foruma katılanlar Çin'in insan hakları alanında kaydettiği başarıları övgüyle değerlendirdi.

BM İnsan Hakları Danışmanlık Komitesi Üyesi ve Moritus Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Dheerujlall Baramlall Seetulsingh forum süresince basına verdiği demeçte, Çin'in küresel insan haklarının geliştirilmesi için dev katkılar yaptığına ve gelişmekte olan ülkelerde insan hakları çalışmalarının iyileştirilmesine yardım sağladığına dikkat çekti.

Seetulsingh, Çin'in yoksullukla mücadeleye önem verdiğine dikkat çekerek, bunun BM 2030 sürdürülebilir kalkınma gündemine ayak uydurduğunu söyledi. Çin'in gelişmekte olan ülkelerin hastane kurmalarına yardım sağladığına ve bu ülkelerde ileri tarımsal teknolojiyi yaygınlaştırdığına dikkat çeken Seetulsingh, bunun Afrika dahil gelişmekte olan ülkelerin insan hakları durumunu iyileştirmelerine dinamizm kattığını vurguladı.

Madagaskar Senato Başkan Yardımcısı ve eski Başbakanı Kolo Christophe Laurent Roger basına verdiği demeçte, gerçek anlamda gelişmenin halklara mutluluk getirmek olduğuna dikkat çekerek, Çin'in bu düşünceyi etkin şekilde hayata geçirdiğini belirtti. Roger, Çin'in devletin kalkınması ve halkın mutluluğuna eşit önem vererek büyük başarılar elde ettiğini söyledi.

Güney Güney İnsan Hakları Forumu, Çin Devlet Basın Ofisi ve Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlendi. Ana şiarı “Medeni çeşitliliği ve küresel insan hakları davasını geliştirmek” olarak belirlenen foruma 80 ülkeden 300'den fazla temsilci katıldı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor