Çin: ABD’nin yeni kurbanı DTÖ Temyiz Organı

2019-12-11 20:06:25 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı'nın ABD'nin tek taraflılığı ve korumacılığının yeni kurbanı olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin DTÖ Temyiz Organı'nın yeni yargıçları için yapılacak seçimi engellediğini, iki yargıcın görev süresinin dün sona ermesiyle Temyiz Organı'nın faaliyetlerinin bugünden itibaren durmak zorunda kaldığını belirtti.

DTÖ'nün 25 yıllık tarihinde Temyiz Organı'nda görülen 200'den fazla davada anlaşmazlıkların çoğunluğunun çözüldüğünü hatırlatan Hua, ABD'nin keyfi müdahalelerinin kurumun işleyişini felce uğrattığını, bunun çok taraflı ticaret mekanizmasının kırılganlığını yansıttığını kaydetti.

Hua, “Temyiz mekanizması, çok taraflılığı savunanlar için paha biçilemez değere sahiptir. “Orman Kanunu”na ( the law of the jungle)inanlar için ise değersiz. Fakat uluslararası toplum adaleti yitiremez, herhangi bir ülkenin veya şahsiyetin isteğine göre hareket edilmesine izin vermez. Uluslararası toplumda ezici çoğunluğun bu görüşü paylaştığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, 117 DTÖ üyesinin Temyiz Organı'ndaki seçimin en kısa zamanda başlatılmasını istediğini dile getirerek, Çin'in çok taraflı ticaret sistemini ve DTÖ'nün otoritesini korumak için taraflarla birlikte çaba harcamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor