Çin: Çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla koruyacağız

2019-12-09 20:47:11 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nı korumaya devam edeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin DTÖ Temyiz Organı'nın yeni yargıçları için yapılacak seçimi engellediğini, bu nedenle Temyiz Organı'nda yarından itibaren yalnızca bir yargıcın görevde kalacağını belirtti. Sözcü, bu durumun Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın düzgün şekilde çalışmasını da zorlaştıracağını kaydetti.

ABD'nin eylemlerinin çok sayıda DTÖ üyesi tarafından kınandığına dikkat çeken Hua, geçtiğimiz günlerde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda da çok taraflı ticaret mekanizmasının korunması konusunda fikir birliğine ulaşıldığını hatırlattı.

Sözcü, Çin'in 115 DTÖ üyesiyle birlikte Temyiz Organı'ndaki seçimle ilgili bir tasarı ve Avrupa Birliği'ne üye ülkeler dâhil olmak üzere 40 üyeyle birlikte Temyiz Organı reformuyla ilgili bir tasarı sunduğunu dile getirdi.

Çinli sözcü, Çin'in çok taraflı ticaret sistemini ve DTÖ'nün otoritesini korumak için taraflarla birlikte çaba harcamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor