Çin Dışişleri'nden Batı medyasına tepki:Neden korkuyorsunuz?

2019-12-09 20:36:02 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Batılı medya organlarının, Xinjiang'daki terör olaylarıyla ilgili yayımlanan belgesel karşısında sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, medyanın izleyicilere gerçekleri tarafsız ve adil bir şekilde yansıtma sorumluluğu bulunduğu vurgulandı.

Çin Medya Grubu'na bağlı Çin Global Televizyon Ağı (CGTN), kısa süre önce Xinjiang'da terörle mücadele konulu iki adet İngilizce belgesel yayımladı. Çin içinde ve dünya genelinde geniş yankı uyandıran belgesel karşısında, Batılı basın kuruluşları ile siyasetçilerin toplu bir sessizliğe bürünmesi dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Beijing'de bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Xinjiang ile ilgili gerçekleri yansıtmayan haberleri yayan Batılı medya kuruluşlarının, kendilerine gerçekler sunulduğunda bundan kaçınmaya çalıştıklarına işaret etti. Sözcü, Batı medyasına “Neden endişe ediyorsunuz? Neden korkuyorsunuz? Gerçekten kendi hatalarınıza bakmak istemiyor musunuz?” sorularını yöneltti.

Hua, Xinjiang'a dair gerçeklerin Batı medyasının haber yapması veya yapmamasıyla değişmeyeceğini belirterek, medyanın sosyal sorumluluğunun, önyargılarla haberlerde seçicilik yapmak yerine, tarafsız ve adil bir şekilde gerçekleri bildirmek olduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor