Çin: ABD kendine düşman aramasın

2019-12-09 20:19:02

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in son günlerde Çin'i karalayan açıklamalarıyla ilgili olarak “ABD her yerde düşman aramayı bırakmalı.” dedi.


Sözcü, günlük basın toplantısında, Çin'in barışçı kalkınma yolunu kararlılıkla izlediğine ve savunma niteliğinde askeri politikaları hayata geçirdiğine işaret ederek, ABD'ye Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun zihniyetlerinden vazgeçip her yerde düşman aramaktan vazgeçme tavsiyesinde bulunduklarını açıkladı.


ABD Savunma Bakanı Esper, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya'yı “saptırımcı büyük devletler” olarak nitelendirip, iki tarafın küçük ülkelerin ekonomi ve güvenlik kararlarını veto etme hakkı elde etmeye çalıştığını ileri sürdü. Esper, Ortadoğu'da güvenlik tehditlerinin artmasına rağmen ABD ordusunun odağını Çin ve Rusya ile rekabete çevireceğini açıkladı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin bu yılki savunma bütçesinin 716 milyar doları bulduğunu, bunun tüm dünya ülkelerinin savunma giderlerinin yüzde 40'ını teşkil ettiğini vurguladı. ABD'nin 2019 savunma bütçesinin GYSH'sinin yüzde 3,5'ini oluşturduğuna dikkat çeken Hua, Çin'de bu oranın yüzde 2'nin altında bulunup yüzde 2,6 olarak belirlenen dünya ortalamasının da gerisinde kaldığı bilgilerini de paylaştı.


Hua Chunying, “ABD, dünya genelinde yüzlerce askeri üsse sahip. Ülkenin 240 yıllık tarihinde sadece 16 yıl savaş olmadı. ABD dünya genelinde zorla 'rejim değişiklikleri' yaptı ve 'renk devrimini' kışkırttı. Başka ülkelere azami baskı yapmakla meşgul olan ABD, dünyanın birçok bölgesinde çalkantı ve kaos yarattı, halkları acı ve zorluklara sürükledi. Buna Irak, Afganistan, Suriye ve Venezuela gibi sayısız ülkeleri örnek gösterebiliriz. ” diye konuştu.


Çin'in barışçı kalkınma yolunu ve savunma niteliğinde askeri politikaları izleyeceğine işaret eden Sözcü Hua, küresel barışın karşısındaki en büyük tehdidin tek taraflılık ve hegemonya anlayışı olduğunu vurguladı. Hua, bu nedenle Çin'in ABD'ye Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun zihniyetlerini bırakıp, her yerde düşman aramaktan vazgeçmesi tavsiyesinde bulunduğunu kaydetti.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor