Şöhret Zakir: Hiçbir güç, Xinjiang'ın refah, kalkınma ve istikrarını engelleyemez

2019-12-09 19:37:18 CRI

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, ABD Temsilciler Meclisi'nin sözde "2019 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası” başlıklı tasarıyı onaylamasının uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ciddi şekilde ihlal ettiğini vurguladı. Şöhret Zakir, bu girişimin Çin'in iç işlerine kaba bir müdahale anlamı taşıdığının altını çizdi.

Şöhret Zakir, hiçbir gücün Xinjiang'ın refah, kalkınma ve istikrar süreci ile bölgede yaşayan farklı etnik gruplara mensup vatandaşların birlik ve beraberliğini engelleyemeyeceğini belirtti.

Aynı zamanda, Çin Komünist Partisi Xinjiang Komitesi Sekreter Yardımcılığı görevini yürüten Şöhret Zakir, bugün başkent Beijing'de Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında, “Xinjiang'ın Çin'in batı kesiminin parlak bir incisi, Kuşak ve Yol güzergâhının da önemli bir kavşağı” olduğuna işaret etti.

Çin merkezi hükümetinin Xinjiang'ın kalkınmasını destekleyen bir dizi politika ortaya koyduğunu, her yıl bölgeye merkezi hükümet tarafından 400 milyar yuan, ülkedeki diğer 19 eyalet tarafından ise toplam 15 milyar yuan sübvansiyon sağlandığını dile getiren yetkili, son yıllarda Xinjiang'da toplumsal istikrar, ekonomik gelişme, millî dayanışma ve dini uyumun gerçekleştirildiğini, halkın yaşam seviyesinin yükseldiğini ve farklı etnik gruplara mensup vatandaşların mutluluk içinde yaşadığını belirtti.

Şöhret Zakir, bu konuda şunları söyledi:

“Xinjiang'da günümüzde mevcut olan bu istikrar ve huzur düzeni, kolayca elde edilmedi. Bir dönem, Xinjiang'da sıklıkla terör saldırısı meydana geliyor, çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam ve gelişme hakları ciddi şekilde çiğneniyordu. Buna rağmen, biz sosyalizm bayrağını sıkıca tutarak, yasalar doğrultusunda terör suçlarına ağır darbe indirdik; aynı zamanda, terör eylemlerine karşı önleyici tedbirler alarak, terörizmi kökünden kazımaya çalıştık. Bir yandan, halkın yaşam seviyesini artırmaya çalıştık, diğer yandan da hukuk eğitimini güçlendirdik ve yasalara uygun şekilde mesleki eğitim merkezleri kurduk. Terörizmle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma konusunda harcanan yoğun çabalar, Xinjiang'da toplumsal istikrar ve uzun vadeli huzurun oluşturulması için de güçlü bir zemin sağladı. Bugün itibarıyla Xinjiang'da üç yıldır hiçbir terör saldırısı meydana gelmedi. Aşırıcılığın bölgeye sızması etkin şekilde önlendi. Toplumsal güvenlik durumunda gözle görülür iyileşme sağlanırken, çeşitli etnik gruplardan vatandaşların mutluluk ve güvenlik duygusu büyük boyutta arttı.”

“Xinjiang ekonomisi sürekli büyüyor”

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, son yıllarda Xinjiang ekonomisinin sürekli ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğünün de altını çizdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nin düzenlenmesinden bu yana, Xinjiang'ın gayrisafi yurt içi hasılasının yıllık ortalama yüzde 8,5'lik artış hızına ulaştığını ifade eden Şöhret Zakir, kentlerde ve kırsal kesimde yaşayan vatandaşların kişi başına düşen gelirlerinin de sırasıyla yüzde 8,4 ve 8,2 oranlarında yükseldiği bilgisini aktardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor