Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nde Xinjiang konulu basın toplantısı

2019-12-07 15:10:11 CRI

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nde dün Xinjiang meselesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına AA, NTV ve Milliyet dahil 10'u aşkın basın kuruluşu katıldı.


Elçi Müsteşar Cheng Weihua basın toplantısında, Çin'in Xinjiang meselesi hakkındaki tutumunu izah etti ve soruları yanıtladı.


Cheng “ABD'nin Temsilciler Meclisi'nde 3 Aralık'ta onaylanan sözde '2019 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasa Tasarısı'yla Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları durumuyla ilgili iftiralar ortaya atıldı, bölgede yürütülen terör ve aşırıcılıkla mücadele çalışmaları karalandı. Çin hükümetinin Xinjiang'a yönelik idare politikalarına saldıran söz konusu yasa tasarısı, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı düşmenin yanı sıra, Çin'in iç işlerine de ciddi şekilde müdahale etti. Yasa tasarısından dolayı büyük öfke duyan Çin, buna kararlılıkla karşı çıkıyor.” diye konuştu.


Xinjiang'ın kalkınmasında elde edilen sonuçlar ile bölgede uygulanan kültürel ve dini politikalar ve terörle mücadele alanında son yıllarda kazanılan başarılar hakkında bilgi veren Cheng, bütün bu gerçeklerin Batılı basın kuruluşlarında Xinjiang meselesi hakkında çıkan asılsız iddiaları çürüttüğünün altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor