Xi Jinping'den ortak kader topluluğu çağrısı

2019-12-04 10:12:57

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2019 Congdu Uluslararası Forumu'na katılan yabancı temsilcilerle dün başkent Beijing'de bir araya geldi.

Xi, Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda yapılan görüşmede, Çin'in devlet yönetimi ve mevcut küresel durumla ilgili tutumunu anlattı.

Son 70 yılda Çin'in kalkınma alanında büyük başarılara imza attığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, Çin'deki istikrar ve refahın temel nedeninin Çin'e özgü sosyalizm olduğunu belirtti.

Xi, Çin'in reform ve dışa açılmayı derinleştireceğini de kaydetti.

Çinlilerin genlerinde hegemonyacılığın bulunmadığının altını çizen Xi Jinping, Çin'in uluslararası ilişkilerde eşitlik ve çifte kazanç ilkelerinde ısrarcı olduğunu, diğer ülkelerle ortak kader topluluğu oluşturmak için çaba harcamayı arzuladığını vurguladı.

Xi Jinping, dünya üzerindeki tüm ülkelerin yapıcı diyaloglar kurması, uzlaşıları genişletmesi ve çok taraflılığı savunması gerektiğini söyledi.

Görüşmeye katılan farklı ülkelerden temsilciler, Çin'in küresel barış ve sürdürülebilir kalkınma için yaptığı katkıları övgüyle değerlendirdi.

Tek taraflılığın küresel çatışma ve zıtlaşmalar doğurduğuna işaret eden temsilciler, Çin ile birlikte ortak kader topluluğu oluşturmaya hazır olduklarını da vurguladı.

Çin Halkı Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği ve Avustralya-Çin Dostluk ve Temas Derneği'nin ortaklığıyla Çin'in Guangzhou kentinde düzenlenen Congdu Uluslararası Forumu, Çin'de kamu diplomasisi ve küresel temaslar için önemli bir platform hâline geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor