Xi ve Putin, Çin-Rusya doğalgaz boru hattının doğu kısmının hizmete girmesini izledi

2019-12-02 21:07:24 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki doğalgaz boru hattının doğu kısmının açılış törenine telekonferans yoluyla tanıklık etti.


Doğalgaz boru hattının hizmete girmesini tebrik eden Xi Jinping, hattın doğu kısmının iki ülke arasındaki enerji işbirliğinde örnek bir proje niteliği taşıdığını belirtti.


Doğalgaz boru hattının hizmete girmesinin hem önemli bir sonuç hem de yeni bir işbirliği başlangıcı olduğunu vurgulayan Xi, iki tarafın, boru hattının inşaat ve hizmet süreçlerini güvenli şekilde devam ettirerek, projenin güzergahındaki bölgelerde sosyo-ekonomik gelişimi sürdürülebilir şekilde ilerletmesini arzuladığını söyledi.


Xi, iki tarafın buna benzer daha çok sayıda önemli proje hazırlayıp, hayata geçirmesini ve iki ülkenin halklarına daha çok mutluluk getirmesini temenni ettiğini dile getirdi.


Putin ise görüşmede, Rusya ve Çin arasındaki doğalgaz boru hattının doğu kısmının iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümünde hizmete girmesinin son derece büyük önem taşıdığını ve bununla birlikte iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin yeni bir düzeye taşınacağını kaydetti.


2014 yılında projeyle ilgili işbirliği belgesinin imzalanmasına Xi ile birlikte tanıklık ettiklerini hatırlatan Putin, projenin tarafların ortak çabalarıyla öngörülen tarihte tamamlandığını vurguladı.


Putin, Rusya'nın söz konusu projeyle önümüzdeki 30 yıl boyunca Çin'e 1 trilyon metreküp doğalgaz temin edeceğini ve bunun kendisi ile Xi arasında varılan 2024 yılına kadar ikili ticaret hacminin 200 milyar dolara yükseltilmesine ilişkin mutabakatın hayata geçirilmesine yardımcı olacağını ifade etti.


Putin ayrıca, söz konusu stratejik işbirliği projesinin sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesi için Çin'le ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Toplam uzunluğu 8 bin 111 kilometreyi bulan Çin-Rusya doğalgaz boru hattının doğu kısmı, Rusya'nın Batı Sibirya kentinde başlayıp Blagoveshchensk kentinden geçerek, Çin'in Heilongjiang eyaletinin Heihe kentinde sona eriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor