Xi Jinping, FSB Başkanı Nikolai Patrushev ile görüştü

2019-12-02 19:38:57 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Nikolai Patrushev ile görüştü.

Görüşmede, Çin-Rusya ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğine dikkat çeken Xi Jinping, karmaşık uluslararası durum karşısında iki ülkenin yakın ve güvenilir stratejik ortaklığı koruması ve birbirine kesin ve güçlü bir şekilde stratejik destek vermesi gerektiğini belirtti.

Xi, “Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, yılın başından bu yana Çin ve Rusya'nın iç işlerine müdahaleyi arttırdı. Bu girişimler iki ülkenin egemenliği ve güvenliği için tehdit yaratırken, sosyo-ekonomik kalkınmasına da engel oluyor. Kimsenin Çin halkının ilerlemesini engelleyemeyeceğine ve aynı şekilde Rus halkının da dış müdahaleden etkilenmeyerek kendi gelişim yolunda ilerlemeye devam edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Xi Jinping ayrıca, Çin ile Rusya'nın Stratejik Güvenlik Görüşmesi ve Yasa Uygulama Güvenliği İşbirliği gibi platformlardan yararlanarak, stratejik güvenlik temaslarını ilerletirken, karşılıklı güveni arttırmasını, iki tarafın esas çıkarlarının yanı sıra ortak güvenliği korumasını, bölgesel ve küresel barış ile istikrarı muhafıza etmesini arzuladığını söyledi.

Çin-Rusya Yasa Uygulama Güvenliği İşbirliği Toplantısı ve İkili Stratejik Güvenlik Görüşmesi'ne katılmak üzere Çin'e gelen Nikolai Patrushev, Rusya-Çin ilişkilerin çok sağlam olduğunu ve dış güçler tarafından bozulamayacağını vurguladı.

ABD'nin şu an uyguladığı bazı politikaların sadece Rusya ve Çin'in çıkarlarına zarar vermekle kalmayarak, uluslararası düzene de olumsuz etkiler getirdiğine işaret eden Nikolai Patrushev, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rusya ve Çin'in koordinasyonu güçlendirerek, iki ülkenin egemenliği ve güvenliğinin yanı sıra uluslararası stratejik işbirliğini koruması çok önemli. Rusya ve Çin'in, çok yönlülüğü ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini ilerleterek, uluslararası hukuku ve adil uluslararası düzeni koruması gerekiyor.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor