“Çin ve İran nükleer anlaşmanın uygulanmasında mutabakat sağladı”

2019-12-02 19:38:19 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin ile İran'ın İran nükleer anlaşmasının uygulanması gibi konularda görüş alışverişinde bulunarak, geniş bir mutabakat sağladığını belirtti.

Sözcü Hua, günlük olağan basın toplantısında, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu ve İranlı mevkidaşı arasında dün İran nükleer sorununa ilişkin gerçekleştirilen görüşmeyi değerlendirdi.

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilerek, İran'a aşırı baskı uyguladığını ve bunun anlaşmanın feshedilmesi gibi bir risk doğurduğunu anımsatan Hua, bu zeminde Çin ve İran'ın Beijing'de istişarede bulunarak, geniş mutabakata vardığını kaydetti.

Hua, “İki taraf, işbirliğini güçlendirerek, anlaşmanın tam ve etkili olarak hayata geçirilmesini hızlandırmaya devam etme konusunda anlaştı. Ayrıca, uluslararası hukuk temelinde kurulan uluslararası düzeni korumayı, siyasi ve diplomatik çözüm yolunda ısrar etmeyi, uluslararası ve bölgesel barış ile istikrarı pekiştirmeyi sürdürme konusunda da mutabakata vardı” diye konuştu.

Hua, İran nükleer sorununun Çin ve İran arasındaki stratejik işbirliğinin önemli bir parçasını oluşturduğunu ve iki tarafın anlaşmanın korunması için yorulmadan çaba harcamaya devam edeceğini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor