Çin ABD'nin Hong Kong girişimine karşı önlemler alıyor

2019-12-02 19:20:36 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in birçok defa karşı çıkmasına rağmen ABD'nin sözde Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı'nı kanunlaştırmasına karşın, Çin hükümetinin bazı kritik önlemler almaya karar verdiğini belirtti.

Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Çin'in Hong Kong'a ziyarette bulunacak ABD'li savaş gemileri ile uçaklarının başvuru incelemelerini askıya alacağını belirtti. Öte yandan, Çin'in başta ABD Ulusal Demokrasi Vakfı, Uluslararası İlişkiler Ulusal Demokrasi Enstitüsü, Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitüsü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Freedom House (Özgürlük Evi) olmak üzere birçok ABD'li sivil toplum örgütüne yaptırım uygulama kararı aldığını vurgulayan Hua, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD'nin söz konusu yasa tasarısını kanunlaştırması uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı. ABD bu girişimle Çin'in iç işlerine müdahale ediyor. Çin bu eylemlere kesinlikle karşı çıkıyor. Çin, bu kararları ABD'nin irrasyonel eylemine karşı aldı. ABD, derhal hatalarını düzelterek, Hong Kong işlerine ve Çin'in iç işlerine müdahale niteliğindeki açıklamalar ile eylemlerini derhal durdurmalı. Çin, Hong Kong'daki son gelişmelere göre ileri dönem için alınacak tedbirleri kararlaştıracak, böylece Hong Kong'un istikrar ve refahını savunmanın yanı sıra ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını da koruyacak. Gerçekler, birçok ABD'li sivil toplum örgütünün Hong Kong'da kaos yaratan şiddet yanlılarını çeşitli yöntemlerle desteklediğini kanıtlıyor. Çin'in bu örgütlere gerekli yaptırımları uygulama hakkı var.”



Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor