Çin, uzayda güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor

2019-12-02 11:50:02

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi (CAST), Çin'in 2035 yılına kadar uzayda bir güneş enerjisi santrali kurmayı planladığını açıkladı.

Projeden sorumlu araştırmacılardan Wang Li, geçen hafta Xiamen kentinde düzenlenen 6. Çin-Rusya Mühendislik Forumu'nda projeyle ilgili bilgi verdi.

Uzayda kurulacak santralin güneş enerjisini toplayacağını ifade eden Wang, santralden elde edilecek enerjinin mikrodalgalara veya lazere dönüştürülerek yerküreye gönderileceğini ve insanların tüketimine sunulacağını belirtti.

Wang Li, basına verdiği demeçte, “Bu konuda bilimsel ve teknolojik atılım gerçekleştirmek için küresel işbirliğini güçlendirmeyi, böylece insanoğlunun sonsuz temiz enerjiye kavuşma rüyasını daha erken gerçeğe dönüştürmeyi arzuluyoruz.” dedi.

Geleneksel fosil yakıtların ciddi çevre sorunları yarattığına işaret eden Çinli araştırmacı, bu enerji türleriyle kıyaslandığında, uzay tabanlı güneş enerjisinin verimlilik ve sürdürülebilirlik açılarından avantajlara sahip olduğunun, bu yolla yerküreye güvenilir ve dayanıklı enerji sağlanabileceğinin altını çizdi.

Edinilen bilgilere göre, Çin şu an uzayda güneş enerjisi santrali kurma projesi kapsamında Chongqing kentinde bir deneme üssü inşa etmeyi planlıyor. Güneş enerjisinin yerküreye aktarılması ve bunun çevreye etkileriyle ilgili çalışmaların yürütüleceği üsse yatırımın 28 milyon 400 bin ABD Doları'nı bulacağı belirtiliyor.


     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor