Çin'in ikinci uçak gemisinin testlerinde ilerleme

2019-11-29 11:48:56 CRI

Çin'in ikinci uçak gemisi, kısa süre önce Çin'in Taiwan Boğazı'ndan başarıyla geçerek Güney Çin Denizi'nde testlere ve rutin eğitime başladı.


Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang dün başkent Beijing'de yaptığı basın toplantısında, uçak gemisinin testlerinin planlanan şekilde ve başarıyla sürdüğünü belirtti.


Ren Guoqiang, uçak gemisinin hizmete girme tarihinin inşaatın ilerleyişi ile test koşullarına, konuşlanacak bölgenin ise ulusal güvenlik tehditleri ile savunma ihtiyacına göre saptanacağını ifade etti.


Ren Guoqiang, “Bundan sonra da benzer rutin faaliyetler yapılacak. Uçak gemisinin konuşlanacağı yer, herhangi bir özel hedef veya ülke ile bölgeye yönelik olarak belirlenmeyecek. Söz konusu konum, güvenlik tehditleri ve savunma ihtiyacı doğrultusunda belirlenecek” dedi.


Yabancı ülkelerin Çin'in uçak gemisi inşaat planına önem verdiğini aktaran Ren, Çin'in uçak gemisi çalışmalarının ülkenin güvenliği ile kalkınmasından yola çıkarak alınan önemli bir stratejik karar olduğunun altını çizdi. Ren, söz konusu çalışmaların ülkenin sosyo-ekonomik gelişimi ile savunma ve ordu inşasının ihtiyacına göre şekilleneceğini sözlerine ekledi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor